A ndikon mungesa e gjumit në flokë?
news

A ndikon mungesa e gjumit në flokë?

Një ekspert shpjegon marrëdhënien midis gjumit dhe flokëve të shëndetshëm, plus rritjen e flokëve.

Tashmë ju mund të jeni të përgatitur mirë për temën e gjumit dhe shëndetit të lëkurës, dhe se si mungesa e pushimit mund të ndikojë në pamjen tuaj. Por si ndikon gjumi në flokët tuaj? Siç rezulton, zakonet tuaja të gjumit – sado të mira apo të këqija – mund të ndikojnë në flokët tuaj, duke përfshirë shëndetin e flokëve dhe rritjen e tyre.

Në një përpjekje për të mësuar më shumë mbi këtë temë dhe për të përmirësuar pamjen dhe ndjesinë e fijeve tona, ne biseduam me Dr. Erin Gilbert, dermatologe e certifikuar nga bordi dhe konsulente i L'Oréal Paris, i cili na dha informacionin se pse duhet të kujdesemi për Lidhjen midis gjumit dhe flokëve.

Si ndikon gjumi në flokët tuaj

Ashtu si lëkura, flokët thjesht kanë nevojë për pushim dhe për rinovim. Sipas “Proceedings of the National Academy of Sciences”, gjumi ka një rol në rregullimin e disa funksioneve biologjike. Pra, kur bëhet fjalë për flokët, jashtë fazës telogjene ose të pushimit të rritjes së flokëve, pushimi ditor mund të jetë i dobishëm për fijet tuaja, sipas Gilbert.

“Të gjitha strukturat e trupit i nënshtrohen rinovimit qelizor ndërsa trupi fle, më së shumti ndërmjet orës 22:00 dhe 03:00”, thotë ajo. “Njerëzit e rinj dhe të moshuar shpesh mund të largohen me më pak gjumë, megjithatë ata në mes, veçanërisht ata që hyjnë në fazën peri-menopauzë në mes të fundit të të tridhjetave ose të dyzetave, mund të ndjejnë vërtet efektet e gjumit të pamjaftueshëm.”

Duke u thënë kështu, Gilbert shpjegon se të mos flini mjaftueshëm vetëm nuk është një arsye për të frikësuar se flokët tuaj do të bien. Ka disa faktorë që mund të kontribuojnë në ngecjen e rritjes së flokëve ose rënien e flokëve, por ka hapa që mund të ndërmerrni për të gjetur ekuilibrin që promovon flokë të shëndetshëm.

“Idealisht ne jetojmë në një gjendje relative ku ekuilibri me marrjen e duhur të lëndëve ushqyese, qelizore ripërtëritje dhe pa stres të tepruar”, thotë ajo. “Kur ndonjë nga këto gjëra shqetësohet, ne mund të shohim rritje të ‘konsumimit’ në trupat tanë. Një burim i zakonshëm i rënies së flokëve ose rrallimit të flokëve është mungesa e lëndëve ushqyese. Në këto raste, rimbushja e lëndëve ushqyese që mungojnë do të përmirësojë rritjen dhe shëndetin e flokëve.”

Disa shembuj të kësaj janë vajrat omega 3 dhe omega 6, zinku dhe vitaminat B. Gilbert shpjegon gjithashtu se shëndeti i zorrëve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për përthithjen e lëndëve ushqyese, kështu që nëse sistemi juaj është i stresuar dhe zorra juaj nuk mund të thithë lëndët ushqyese që po konsumoni, ju mund të shihni efektet e kësaj më shumë sesa mungesën e gjumit.

Cilët faktorë të tjerë mund të ndikojnë në rritjen e flokëve?

Ndërsa rënia e flokëve tek femrat nuk diskutohet aq shpesh sa humbja e flokëve tek meshkujt, ajo është mjaft e zakonshme – sipas klinikës Mayo, afërsisht 55 për qind e grave përjetojnë njëfarë rënie të flokëve deri në moshën 70-vjeçare. Gjenetika është fajtore për formën më të zakonshme — Tullaciteti i modelit femëror — edhe pse humbja e flokëve, ose mungesa e rritjes së flokëve, mund të ndikohet nga një sërë gjërash.

“Gjithmonë duhet të keni parasysh historinë familjare dhe ose faktorë të tjerë që mund të kontribuojnë në rënien e flokëve, si ndryshimet hormonale dhe mjekimet,” thotë Gilbert. “Disa gra kanë një histori familjare të rënies së flokëve. Ka kushte shtesë dermatologjike, si alopecia areata, të cilat rezultojnë në zona të rënies së përkohshme rrethore të flokëve.”

Pra, çfarë mund të bëni për të ringjallur fijet tuaja nëse nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm për të nxitur rritjen e flokëve?

“Të sigurohesh që të kesh një dietë të pasur me lëndë ushqyese është hapi i parë në [ringjalljen e flokëve të holluar ose jo të shëndetshëm]”, thotë Gilbert. “Përtej kësaj, ju mund të përfshini hapa në regjimin tuaj të kujdesit të flokëve që forcojnë dhe përmirësojnë pamjen e flokëve të dobët. Maskat e sallonit ose në shtëpi mund të ndihmojnë ose mund t’a bëni në shtëpi. [Përbërësit si] vaji i kokosit, vaji i lulediellit, minerali dhe vaji i ricinit janë të dobishëm. Së fundi, nëse keni një histori familjare të rënies së flokëve, minoxidil topikal gjithashtu mund të ngadalësojë humbjen e flokëve.”


Burimi: L'Oréal

Previous post
Si të pastroni mjetet e kujdesit të lëkurës
Next post
Efektet e Keratinës