Si t'i bëni vetes një masazh fytyre
news

Si t'i bëni vetes një masazh fytyre

Përveç kujdesit për veten, masazhet e fytyrës kanë edhe përfitime shëndetësore dhe bukurie.

Kombinoni kujdesin për veten dhe kujdesin e lëkurës duke shtuar një masazhues të fytyrës në arsenalin tuaj të bukurisë.

Gjithçka që ju nevojitet janë dy produkte për kujdesin e lëkurës – një pastrues fytyre dhe një vaj fytyre, serum ose hidratues – dhe duart tuaja ose një mjet masazhi për fytyrën. Merrni ato gjëra thelbësore, më pas lexoni për të zbuluar se si ta shtoni masazhin e fytyrës në rutinën tuaj javore të kujdesit të lëkurës.

Cilat janë përfitimet e masazhit të fytyrës?

Sipas një studimi nga Qendra Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik (NCBI), cilindrat e masazhit të fytyrës bëjnë mrekulli për të rritur rrjedhjen e gjakut me përdorim të vazhdueshëm, gjë që ndihmon në shfaqjen e linjave të holla, rrudhave dhe qeseve nën sy. NCBI gjithashtu ndan se një masazhues i fytyrës mund t'ju ndihmojë të hiqni stresin dhe të përmirësoni disponimin tuaj të përgjithshëm.

3 mjete masazhi të fytyrës që mund të provoni

Ndërsa duart tuaja janë një mënyrë e shkëlqyer për të masazhuar lëkurën tuaj, mjetet e masazhit të fytyrës mund ta çojnë lojën tuaj të kujdesit për lëkurën në një nivel tjetër.

1. Cilindrat Derma

Nëse keni kërkuar në Google për masazhuesit më të mirë të fytyrës, ka të ngjarë të keni hasur në cilindra derma. Sipas NCBI, cilindrat derma janë një mjet i mbështjellë me gjilpëra që rrotullohet mbi lëkurë për të ndihmuar në trajtimin e akneve, dhe ato gjithashtu mund të ndihmojnë në nxitjen e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, si dhe në rritjen e përthithjes së produktit. Meqenëse ky mjet kërkon shpim të lëkurës, bisedoni me dermatologun tuaj përpara se ta provoni në shtëpi.

2. Cilindrat nga guri

Një nga mjetet më të njohura të bukurisë, një cilindër nga guri ndihmon në rritjen e rrjedhjes së gjakut në fytyrë dhe ndihmon në lëmimin e produkteve në mënyrë të barabartë në lëkurë për një çehre të ekuilibruar dhe të rifreskuar.

3. Gua Sha

Gua sha është një teknikë masazhi e Azisë Lindore që përdor objekte të mprehta për të shtypur dhe gërvishtur në të gjithë lëkurën për të lehtësuar tensionin e muskujve dhe për të rritur qarkullimin e gjakut. Veglat Gua sha, të cilat janë të sheshta dhe shpesh të bëra nga kuarci rozë, janë bërë popullore dhe zakonisht përdoren për të masazhuar fytyrën në një mënyrë të ngjashme me një cilindër nga guri.

 

Burimi: L'Oréal

Previous post
Çfarë është kutikula e flokëve
Next post
Si të krijoni një rutinë të thjeshtë të kujdesit për trupin me 4 hapa