A ndikon ushqimi në flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj?
news

A ndikon ushqimi në flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj?

Me siguri keni dëgjuar për mbështetjen shkencore për idenë se disa ushqime mund të mbështesin shëndetin e zemrës.

Flokët

Një rishikim i vitit 2020 i 24 artikujve që përfshinte më shumë se 1700 pacientë sugjeroi që një dietë mesdhetare e pasur me perime të papërpunuara dhe barishte të freskëta, si dhe dietat e larta në proteina dhe soje mund të jenë një terapi plotësuese e dobishme për alopecinë pa shenja.

Hulumtimet i vitit 2016 treguan se gratë që hanin dieta me nivele të ulëta glicemie të pasura me karbohidrate komplekse, vitamina A, B dhe C dhe minerale si zinku dhe magnezi mund të kenë më pak rënie të flokëve gjatë menopauzës.

Lëkura dhe thonjtë

Një përmbledhje e vitit 2022 sugjeroi që ngrënia e një diete me bazë bimore mund të ndihmonte shëndetin dhe funksionin e barrierës së lëkurës.

Thonjtë janë të pasur me keratinë dhe ushqimi mund të ndikojë në shëndetin e tyre.

Një rishikim i vjetër i vitit 2010 tregoi se pothuajse çdo mungesë ushqyese, si kalciumi ose hekuri, mund të ndikojë në rritjen e thonjve.

Një rishikim i vitit 2019 sugjeroi që njerëzit me mangësi të mikronutrientëve, si biotina, vitaminat A dhe C dhe zinku, kanë më shumë gjasa të kenë thonj dhe lëkurë më pak të shëndetshme.

Çfarë ushqimesh duhet të hani dhe pse

Megjithëse kërkimet po zhvillohen, veçanërisht për thonjtë dhe lëkurën, ushqimi mund të jetë një mënyrë me kosto të ulët dhe me rrezik të ulët për të përmirësuar rritjen e flokëve, lëkurës dhe thonjve.

Ja çfarë sugjerojnë disa dietologë dhe dermatologë të vendosni në pjatën tuaj.

Peshku i yndyrshëm

Katie Tomaschko, MS, RDN, thotë se ushqimet e detit të pasura me acide yndyrore omega-3 mund të jenë të dobishme për flokët dhe lëkurën.

"Acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe skuqjes në trup dhe lëkurë," thotë Tomaschko. Ato janë gjithashtu një burim i pasur proteinash, antioksidant i fuqishëm vitaminë E dhe biotinë, një lëndë ushqyese që mbështet prodhimin e keratinës.

Patatja e ëmbël

Tomaschko vëren se patatet e ëmbla janë të pasura me karotenoidin beta-karoten, për të cilin ajo thotë se është një pararendës i vitaminës A.

“Vitamina A nxit prodhimin e keratinës dhe është thelbësore për shëndetin e lëkurës dhe thonjve”, thotë Tomaschko.

Arrat dhe farat

Tomaschko thotë se disa fara, veçanërisht farat e lulediellit, janë burime të mira të:

  • biotinës
  • proteinës
  • vitaminës E

Paula Doebrich, MPH, RDN e Happea Nutrition thotë se arrat, të tilla si bajamet dhe arrat, gjithashtu mburren me vitaminën E antioksiduese, e cila ndihmon në luftimin e dëmtimit oksidativ.

Ajo gjithashtu thotë se vitamina E gjithashtu krenohet me veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në thithjen e energjisë nga rrezet UV dhe të mbrojnë kundër dëmtimit të lëkurës dhe shenjave të dukshme të plakjes, si linjat e holla dhe njollat e diellit.

Avokado

Tomaschko thotë se avokadot janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe lëndë ushqyese që promovojnë shëndetin e lëkurës dhe thonjve, duke përfshirë:

  • vitaminë C
  • vitaminë A
  • vitaminë E

Vezët

Proteina është një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme për flokët, thotë Doebrich. "Flokët tuaj përbëhen nga një proteinë e quajtur keratin, kështu që një dietë e pamjaftueshme në proteina mund t'i bëjë flokët të brishtë," thotë Doebrich.

Burimi: Healthline

Previous post
Si të forconi flokët e dobët
Next post
Lëkurë me shkëlqim perfekt