Efektet e vajit të rozmarinës në rritjen e flokëve
news

Efektet e vajit të rozmarinës në rritjen e flokëve

Rozmarina është një barishte kulinare dhe shëruese. Kjo bimë shumëvjeçare drunore është vendase në rajonin e Mesdheut, ku është përdorur si ushqim dhe ilaç për shekuj me radhë.

Ashtu si origano, menta dhe kanella, rozmarina gjendet shpesh në formë vaji esencial. Vajrat esencialë janë ekstrakte shumë të koncentruara dhe të distiluara të komponimeve bimore të avullueshme. Ato përdoren për gatim, pastrim, bukuri, shëndet dhe qëllime të tjera.

Vaji esencial i rozmarinës është i zakonshëm dhe mund ta blini dhe përdorni si një ilaç shtëpiak. Përdorimet shëndetësore të vajit variojnë nga përfitimet antioksiduese dhe anti-inflamatore deri te përmirësimi i kujtesës dhe më shumë.

Vitet e fundit, ka pasur pretendime se vaji mund të jetë i shkëlqyeshëm për rritjen e flokëve. Disa thonë se madje mund të parandalojë rënien e flokëve, duke vënë në dukje përdorimin e rozmarinës nga kulturat mesdhetare në shpëlarësit e flokëve për të nxitur rritjen e flokëve për qindra vjet si dëshmi mbështetëse.

A mundet vaji i rozmarinës të trajtojë rënien e flokëve?

Ideja që vaji i rozmarinës inkurajon rritjen e flokëve mund të vijë nga përfitimet themelore shëndetësore të rozmarinës. Bima në formë vaji esencial thuhet se:

 • ka veti anti-inflamatore
 • nxit rritjen e nervave
 • përmirëson qarkullimin

  Ashtu si vaji esencial i mentes (që përdoret gjithashtu për të nxitur rritjen e flokëve), vaji esencial i rozmarinës forcon qarkullimin. Si rezultat, mund të parandalojë që folikulat e flokëve të mos kenë furnizim me gjak, të vdesin dhe të çojnë në humbje të flokëve.

  Përveç stimulimit të rritjes së flokëve, vaji esencial i rozmarinës përdoret për të parandaluar thinjat e parakohshme dhe zbokthin. Mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e thinjave ose kruarjen e kokës.

  A i mbështesin studimet këto pretendime?

  Sipas disa provave shkencore, rozmarina mund të jetë e dobishme për indin nervor.

  Acidi karnozik, një përbërës aktiv në bimë, shëroi dëmtimin e indeve dhe nervave në një studim. Kjo aftësi për të shëruar mbaresat nervore mund të rinovojë edhe nervat në lëkurën e kokës, duke rikthyer nga ana tjetër rritjen e flokëve.

  Si duhet ta përdor vajin e rozmarinës për rënien e flokëve?

  Këtu janë disa mënyra për të provuar përdorimin e vajit esencial të rozmarinës si një rinovues dhe trashësues i flokëve. Provoni ndonjë nga këto trajtime një deri në dy herë në javë si fillim.

  1. Masazhojeni direkt në lëkurën e kokës

  Pasi të përzieni rreth 5 pika vaj esencial rozmarine me një lugë çaji vaj bartës (si vaji jojoba ose vaji i kokosit), masazhoni në mënyrë të barabartë në lëkurën e kokës pas dushit. Shpëlarja e vajit më pas është opsionale – edhe nëse e shpëlani, lëreni vajin të ulet në lëkurën e kokës për të paktën 5 deri në 10 minuta.

  1. Përziejeni atë në shampon tuaj

  Kjo mund të zbatohet edhe për kondicionerët, locionet ose kremrat. Tregohuni të sigurt dhe mos shtoni shumë. Mbajeni në rreth pesë pika për 30 gram të produktit. Më pas, përdorni produktin si zakonisht. Ju gjithashtu mund të shtoni 2 deri në 3 pika direkt në çdo produkt flokësh kur e aplikoni në pëllëmbën tuaj përpara përdorimit.

  Çfarë duhet të di përpara se të përdor vaj rozmarine?

  Shmangni marrjen e vajit esencial në sytë tuaj. Nëse ndodh kontakti, shpëlani shpejt sytë me ujë të ftohtë.

  Gjithashtu, kini kujdes që të mos aplikoni shumë në skalpin tuaj. Dihet se vaji esencial i rozmarinës irriton lëkurën. Mund të shkaktojë siklet, por nuk ka rrezik për shëndetin. Për të shmangur acarimin e lëkurës, holloni vajin me një vaj transportues ose një produkt tjetër përpara se ta aplikoni.

  Në fund të fundit

  Rozmarina është përdorur nga shumë për të nxitur rritjen e flokëve me sukses. Përdorimi i vajit esencial të rozmarinës mund të bëjë shumë mirë të njëjtën gjë për ju.

   

  Burimi: Healthline Media

  Previous post
  Çfarë i shkakton thinjat në flokë?
  Next post
  Efektet e serumit të Vitaminës C