Këshilla për të krijuar një rutinë për kujdesin e lëkurës me yndyrë
news

Këshilla për të krijuar një rutinë për kujdesin e lëkurës me yndyrë

Këshilla për të krijuar rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën e yndyrshme dhe për të zbuluar përfitimet e produkteve të kujdesit të lëkurës pa vaj dhe jo komedogjene.

Lëkura e yndyrshme mund të jetë e vështirë. Nga të bërit të dukeni të yndyrshëm dhe të shndritshëm deri tek lëkura juaj të ndjehet e mbingarkuar dhe poret tuaja të bllokuara. Nëse jeni duke kërkuar këshilla për të ndihmuar në kontrollin e lëkurës së yndyrshme, përpiquni të krijoni rutinën e vet të lëkurës së yndyrshme duke përdorur produktet tona të cilat mund të ndihmojnë në luftimin e yndyrës dhe shkëlqimit të tepërt.

Çfarë është Lëkura e yndyrshme

Së pari, është e dobishme të identifikoni nëse me të vërtetë keni lëkurë të yndyrshme. Pak shkëlqim në zonën e fytyrës mund të jetë vetëm rezultat i motit të ngrohtë ose përdorimi i produkteve të krijuara për të siguruar hidratim dhe për t'i dhënë lëkurës një shkëlqim delikat. Lëkura me vaj shpesh mund të identifikohet si lëkurë që:

  • Shfaqet e yndyrshme dhe me shkëlqim
  • Ka pore të mëdha
  • Mund të ndihet i lagësht, ngjitës ose i rrëshqitshëm
  • Mund të jetë i prirur ndaj akneve

Ju gjithashtu mund të zbuloni se pudra dhe grimi juaj kanë një tendencë të ndahen gjatë gjithë ditës dhe të duken me shumë shkëlqim.

Përbërësit për lëkurën e yndyrshme

Kur zgjidhni produkte për lëkurë të yndyrshme, është mirë t'i kushtoni vëmendje listës së përbërësve në produktet tuaja. Një produkt që është projektuar për lëkurë të thatë mund të mos jetë një opsion i shkëlqyeshëm për një lloj lëkure më të yndyrshme.

Produkte pa vaj dhe me bazë uji

Për llojet më të yndyrshme të lëkurës dhe për të ndihmuar në kontrollin e lëkurës së yndyrshme, është më mirë të kërkoni produkte për kujdesin e lëkurës (dhe kozmetikë) që nuk përmbajnë vaj. Kërkoni produkte për kujdesin e lëkurës pa vaj dhe produkte me bazë uji, duke përfshirë pastruesit, tonerët, serumet, maskat për fytyrën dhe kremrat e fytyrës.

Produkte jo-komedogjene

Produktet jo komedogjene që ia vlen t'i kushtoni vëmendje veçanërisht nëse keni lëkurë të yndyrshme. Produktet jo komedogjene janë produukte të cilat janë formuluar dhe testuar posaçërisht për të siguruar që nuk do të bllokojnë poret. Kjo është një konsideratë e rëndësishme kur blini produkte për kujdesin e lëkurës, pasi lëkura e yndyrshme në përgjithësi prodhon më shumë yndyrë në sebum dhe ka një gjasë më të lartë për të bllokuar poret dhe për të qenë të prirur ndaj shpërthimeve/akneve.

Produkte për lëkurë të yndyrshme

  1. Pastrues për lëkurë të yndyrshme
  2. Tonik për lëkurë të yndyrshme
  3. Serum për lëkurë të yndyrshme
  4. Krem fytyre për lëkurë të yndyrshme
  5. Maska dhe eksfoliues për fytyrë për lëkurë të yndyrshme


Burimi: Lancôme

Previous post
7 këshilla për parandalimin e rrudhave në ballë
Next post
Si të shpëtojmë nga flokët e yndyrshëm pa i larë