7 këshilla për parandalimin e rrudhave në ballë
news

7 këshilla për parandalimin e rrudhave në ballë

Hidratimi luan një rol të madh.

Kur bëhet fjalë për rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën, ekziston mundësia që një nga qëllimet tuaja të jetë ta mbani lëkurën tuaj të duket sa më rinore – dhe rrudhat e ballit ka shumë të ngjarë të mos luajnë një rol në marrjen e asaj pamjeje të freskët. Ndërsa linjat e holla dhe rrudhat janë një fakt i jetës (dhe është krejtësisht në rregull t'i kesh ato!), shumë njerëz nuk po kërkojnë t'i theksojnë ato.

7 këshilla për të parandaluar rrudhat e ballit

Ndërsa nuk mund t'i bëni plotësisht të zhduken rrudhat e ballit, ka shumë mënyra që mund të ndihmoni në minimizimin e pamjes së tyre.

1. Mbani lëkurën tuaj të hidratuar

Lëkura e thatë shkaktohet nga qelizat e shëndosha të lëkurës që kthehen në të rrudhura, të cilat më pas mund të çojnë në vija të holla dhe rrudha. Diçka aq e thjeshtë sa tharja mund të jetë burimi i shqetësimit tuaj më të madh për kujdesin e lëkurës – dhe kjo është një zgjidhje e lehtë.

Përdorimi i një kremi hidratues të përditshëm që i përshtatet llojit të lëkurës tuaj do ta mbajë lëkurën tuaj të hidratuar dhe mund të ndihmojë në maskimin e përkohshëm të linjave dhe rrudhave të vogla.

Përveç përdorimit të kremit hidratues për të qëndruar të hidratuar, mund të përdorni edhe kremra hidratues që janë formuluar posaçërisht për të ndihmuar në shfaqjen e rrudhave.

2. Filloni një rutinë kundër plakjes

Klinika Mayo thotë se ndërsa plakeni, lëkura juaj natyrisht bëhet më pak elastike dhe më e brishtë, prodhon më pak vajra natyralë dhe humbet yndyrën në shtresat më të thella të lëkurës. E gjithë kjo mund të rezultojë në linja dhe të çara më të theksuara, dhe balli juaj nuk përjashtohet, kështu që kjo mund të jetë shenja juaj për të filluar një rutinë kundër plakjes. Kjo do të ndihmojë në trajtimin e çdo rrudhe të ballit që keni aktualisht, dhe një rutinë e qëndrueshme gjithashtu mund të parandalojë shfaqjen e më shumë linjave.

3. Merrni një serum me vitaminë C

Ka shumë produkte për kujdesin e lëkurës kundër rrudhave në treg, kështu që është e rëndësishme të zgjidhni ato që janë të formuluara me përbërës që mund të trajtojnë më së miri shqetësimet e lëkurës tuaj. Vitamina C është një antioksidant që mund të ndihmojë në mbrojtjen e qelizave të lëkurës nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë.

4. Mos e anashkaloni SPF

Klinika e Cleveland thekson se ekspozimi i tepërt ndaj rrezatimit ultravjollcë (shumë diell) mund të rezultojë në plakjen e parakohshme të lëkurës, e cila përfshin rrudhat e padëshiruara. Për të ndihmuar në parandalimin e dëmtimit nga dielli në lëkurën tuaj, Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon përdorimin e kremrave kundër diellit me një SPF prej të paktën 30, përveç marrjes së masave të tjera për mbrojtjen nga dielli.

5. Përdorni Acid Hialuronik

Acidi hialuronik është një tjetër përbërës për t'u kujdesur kur jeni në kërkim të produkteve për të ndihmuar në shfaqjen e rrudhave të ballit. Sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin e Bioteknologjisë (NCBI), acidi hialuronik është treguar të jetë efektiv në uljen e rrudhave të thella dhe rritjen e qëndrueshmërisë dhe elasticitetit të lëkurës.

6. Provoni Yoga për fytyrë

Ndërsa shprehjet tuaja të fytyrës mund të shkaktojnë shfaqjen e rrudhave, joga e fytyrës është një teknikë që mund të ndihmojë në reduktimin e këtyre efekteve negative. Ka shumë poza dhe ushtrime të ndryshme të përfshira në jogën e fytyrës që synojnë rrudha specifike. Joga e fytyrës nuk është vetëm ushtrime, por mund të provoni edhe masazhe të fytyrës që mund të ndihmojnë në stimulimin e muskujve, lëkurës dhe sistemit limfatik. Provoni të masazhoni fytyrën me një mjet gua sha - përpara se të filloni, aplikoni një vaj për fytyrën në mënyrë që mjeti të mund të rrëshqasë më lehtë.

Sipas Klinikës Cleveland, për të parë rezultate nga ushtrimet e fytyrës, duhet t'i përkushtoheni një rutine pothuajse ditore që zgjat 20-30 minuta secila.

7. Shtoni retinol në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën

Retinoli është një nga përbërësit kryesor që ndihmon në luftimin e rrudhave. Nëse jeni duke kërkuar të barazoni tonin e lëkurës tuaj, të zvogëloni rrudhat dhe të arrini një lëkurë më të re, nuk ka asgjë si retinoli për të ndihmuar me këtë. Sipas NCBI, retinoli mund të zvogëlojë ndjeshëm rrudhat e fytyrës dhe të rrisë trashësinë e epidermës (mbush lëkurën tuaj dhe rrit prodhimin e kolagjenit) pas katër javësh përdorimi.


Burimi: L'Oréal

Previous post
Koha më e mirë për të përdorur një pastrues fytyre
Next post
Këshilla për të krijuar një rutinë për kujdesin e lëkurës me yndyrë