Kjo rutinë do t'i mbajë buzët tuaja të hidratuara gjatë gjithë dimrit
news

Kjo rutinë do t'i mbajë buzët tuaja të hidratuara gjatë gjithë dimrit

Muajt e ftohtë mund të bëjnë kërdi në lëkurën tuaj, flokët, madje edhe duart dhe thonjtë tuaj, por shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa temperaturat më të ftohta mund të ndikojnë gjithashtu në buzët tuaja. Buzët e thata mund të çojnë në acarim, lëkurë dhe madje edhe plagë, kështu që buzët tuaja kanë nevojë për një rutinë të veçantë ndërsa ndryshojnë stinët, ashtu si pjesa tjetër e rutinës suaj të bukurisë.

Lajmi i mirë është se ka shumë mënyra për t'i mbajtur buzët tuaja të hidratuara – një kombinim i disa produkteve kryesore dhe ndryshimeve në stilin e jetës do t'i mbajë buzët tuaja të hidratuara gjatë gjithë stinës së dimrit. Ja çfarë duhet të dini për krijimin e një rutine për kujdesin e buzëve dimërore, si dhe çfarë duhet të shmangni.

Çfarë mund të shkaktojë dehidrim të buzëve?

Kur po përpiqeni të inkurajoni hidratimin, është e rëndësishme të shmangni çdo gjë që mund t'i dehidratojë edhe më shumë buzët tuaja, veçanërisht pasi së shpejti do të luftoni me kushtet e erës dhe të ftohtë të dimrit. Shmangia ose minimizimi i ekspozimit tuaj ndaj produkteve si buzëkuqët e lëngshëm mat do t'ju ndihmojë, madje edhe disa produkte buzësh mund të jenë irrituese.

Ju gjithashtu mund të habiteni kur dëgjoni se mund të jeni duke shkaktuar thatësi në mënyrë të pandërgjegjshme duke lëpirë ose kapur buzët. Për të qenë të sigurt, shmangni prekjen e gojës dhe pjesës tjetër të fytyrës dhe luftoni në mënyrë aktive lëpirjen e tepërt të buzëve duke përdorur rregullisht maska dhe balsame.

Pirja e mjaftueshme e ujit është gjithashtu e rëndësishme. Hidratimi fillon nga brenda jashtë dhe pirja e një sasie të përshtatshme uji për nivelin e aktivitetit tuaj (kontrolloni me mjekun tuaj) do të sigurojë që çdo pjesë e trupit tuaj, përfshirë buzët, të qëndrojnë të hidratuar. Nëse keni probleme me kujtimin për të pirë, një rikujtues në telefonin tuaj ose një shishe uji afër jush mund t'ju ndihmojë të siguroheni që të jeni në krye të sasisë së ujit që keni marrë.

 

Një rutinë buzësh me tre hapa për të mbajtur buzët tuaja të hidratuara

1. Eksfoloni me një pastrues

Ndonëse mund të duket jo e zakonshme të bëni eksfolim kur përpiqeni të promovoni hidratimin, heqja e lëkurës së vdekur nga buzët tuaja do të lejojë që produktet e kujdesit të buzëve që ndiqni me të vërtetë të depërtojnë dhe të hidratojnë buzët tuaja.

Merrni një sasi të vogël të pastruesit (skrab-it), dhe aplikojeni në buzë duke përdorur gishtat e thatë. Më pas, lagni gishtat ose një leckë larëse dhe masazhoni buzët për një ose dy minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

Pastruesit mund të përdoren sipas nevojës, por bërja e tyre pjesë e rutinës suaj të rregullt (rreth tri herë në javë) do të ndihmojë për të luftuar çdo thatësi dhe krisje nga dimri.

2. Aplikoni një maskë buzësh

Maskat e buzëve funksionojnë duke siguruar hidratim dhe hidratim të përqendruar, dhe ato vijnë në një sërë formulimesh të ndryshme. Mund të zgjidhni një opsion kremi ose balte, por për depërtim dhe hidratim maksimal, opsioni juaj më i mirë do të jetë ndoshta një krem.

3. Përfundoni me një balsam buzësh ose vaj buzësh

Një balsam buzësh është çelësi për të mbyllur lagështinë, ndërkohë që siguron një nxitje hidratimi dhe mbron lëkurën delikate në buzët tuaja.

Nëse keni të bëni me dehidrim ose thatësi ekstreme, një vaj buzësh do të sigurojë edhe më shumë hidratim.

 

Burimi: L'Oréal

Previous post
Efektet e Keratinës
Next post
Çka është Detoksi i kokës