Si të rregulloni thonjtë e verdhë dhe të njollosur
news

Si të rregulloni thonjtë e verdhë dhe të njollosur

Është më e thjeshtë nga sa mund të mendoni.

Nëse e keni hequr ndonjëherë manikyrin e thonjve vetëm për t'u përballur me thonjtë e verdhë poshtë manikyrit tuaj, e dini se mund të jetë alarmante. Përveçse nuk është një pamje e mirë, ndoshta po pyesni veten se çfarë po e shkakton ngjyrën e thonjve në radhë të parë. Do të jeni të lumtur të dini se ekziston një shkak i thjeshtë dhe i padëmshëm për thonjtë e njollosur dhe se heqja e këtyre njollave nuk është aq e vështirë sa mund të mendoni. Më poshtë, mësoni se si të hiqni qafe thonjtë e verdhë dhe njollat, në mënyrë që të mund të tundni pamjen e thonjve të zhveshur me besim - ose të paktën të shkoni natyral derisa të gjeni dizajnin tuaj të ardhshëm të artit të thonjve për t'u kënaqur.

Çfarë i shkakton thonjtë e verdhë apo të njollosur?

Thonjtë e verdhë ose të njollosur ndryshe nuk duhet të jenë një gjë e frikshme. Për sa kohë që struktura juaj e thonjve nuk ka ndryshuar, fajtori i ngjyrës së verdhë në thonjtë tuaj ka të ngjarë të jetë vetëm manikyri. Ky është veçanërisht rasti nëse vishni shpesh nuanca të theksuara dhe të pigmentuara si e kuqe rubin ose rozë e nxehtë për një periudhë të gjatë kohore. Kur më në fund arrini të hiqni manikyrin e thonjve, mund të lihet një nuancë ose njollë. Shpesh përputhet me ngjyrën që keni veshur, por kjo njollë mund të jetë edhe e verdhë. Manikyri i kuq është i famshëm për njollat rozë, ndërsa bluja dhe ngjyra kafe shpesh lënë pas thonjtë e verdhë.

Si të trajtoni thonjtë e verdhë dhe të njollosur

Të heqësh qafe njollat e thonjve është e lehtë - në fakt, ekzistojnë tre metoda të zakonshme për ta bërë këtë. Merrni zgjedhjen tuaj!

  1. Përdorni një pastrues thonjësh

Zakonisht ato vijnë në formë pluhuri dhe synohen të shtohen në ujë të ngrohtë. Zhytni thonjtë tuaj në tretësirë për disa minuta dhe lëreni të bëjë magjinë e tij. Natyrisht, udhëzimet për këtë lloj produkti do të ndryshojnë në varësi të atij që blini, prandaj sigurohuni që po i ndiqni saktë. Nëse njollat tuaja janë të dukshme, mund të përdorni një furçë dhëmbësh të pastër për të pastruar butësisht, por tërësisht thonjtë tuaj pas njomjes.

  1. Përdorni aceton

Jemi të sigurt që jeni njohur me njomjen e thonjve me aceton për të hequr ose gellin ose manikyrin kokëfortë, kështu që nuk duhet të jetë befasi që mund të përdorni një metodë të ngjashme për të hequr njollat e manikyrit. Prisni dhjetë shirita foli që do të përdoren për të mbështjellë rreth secilit prej thonjve tuaj. Më pas, hidhni një pastrues acetoni për manikyrin e thonjve në një tas. Zhytni një top pambuku në tas për ta ngopur me aceton dhe shtypni topin e pambukut në majë të thonjve. Mbështilleni thonjtë me foli metalike dhe përsëriteni në pjesën tjetër të thonjve tuaj. Lërini thonjtë tuaj të thahen për 10 minuta, më pas hiqini dhe shpëlani! Meqenëse acetoni mund të thajë shumë duart, sigurohuni që ta përfundoni duke aplikuar një krem ushqyes për duar.

  1. Përdorni një gërryes të thonjve

Disa njolla mund të hiqen vetëm me limën tuaj të besueshëm të thonjve. Për këtë metodë, së pari, aplikoni një vaj kutikulash për t’i zbutur thonjtë. Më pas, përdorni anën zbutëse të një lime ose një gërryeses, fshijeni limën sipas nevojës.

 

Burimi: L'Oréal

Previous post
Rënia e flokëve Post Covid: A është rënia e flokëve një efekt anësor i Covid-it?
Next post
Çfarë është kutikula e flokëve