Çfarë është lëkura e kombinuar dhe si ta menaxhoni atë
news

Çfarë është lëkura e kombinuar dhe si ta menaxhoni atë

Nëse e keni të vështirë të kategorizoni llojin e lëkurës tuaj, mund të jetë për shkak se keni dy.

Nëse keni vënë re se keni zona të thata të lëkurës në pjesë të caktuara të fytyrës tuaj, me një tepricë të vajrave në zona të caktuara të fytyrës, mund të keni lëkurë të kombinuar. Mund të jetë e ndërlikuar të kuptoni se si të kujdeseni siç duhet për lëkurën tuaj duke pasur parasysh se pjesë të ndryshme të fytyrës tuaj kanë nevoja krejtësisht të ndryshme.

Kur keni lëkurë të kombinuar, mënyra e vetme për të arritur ekuilibrin është duke ndjekur një rutinë të kujdesit për lëkurën që adreson të gjitha shqetësimet tuaja të lëkurës. Më tej, mësoni se si të dalloni nëse keni lëkurë të kombinuar, plus këshilla se si të trajtoni lëkurën e kombinuar dhe produktet më të mira të kujdesit të lëkurës për t'i shtuar rutinës tuaj.

Çfarë është lëkura e kombinuar?

Lëkura e kombinuar është kur lëkura ka një përzierje të karakteristikave të lëkurës së yndyrshme dhe të thatë. Kjo do të thotë se lëkura juaj mund të jetë e thatë në zona si faqet, ndërsa mund të jetë e yndyrshme në zona si balli dhe mjekra.

Dualiteti i lëkurës së kombinuar mund ta bëjë të vështirë identifikimin e rutinave të kujdesit të duhur të lëkurës dhe kozmetikës për llojin tuaj unik të lëkurës. Arsyeja është se ju keni dy çështje për t'u përqëndruar në vend të një dhe një rutinë për lëkurën e thatë zakonisht nuk funksionon për lëkurën me vaj. Në vend që të zgjidhni cilat çështje do të adresoni, mënyra më e mirë për të balancuar llojin tuaj të kombinuar të lëkurës është duke u përballur me të dyja.

Si të identifikoni lëkurën e kombinuar

Ju do ta kuptoni se keni lëkurë të kombinuar kur të ndjeni se keni të bëni me dy lloje të ndryshme lëkure në të njëjtën kohë. Kur keni lëkurë të yndyrshme, mund të prisni që të përballeni me një çehre me pamje të yndyrshme, pika të zeza, puçrra të shpeshta dhe pore të zgjeruara. Me lëkurë të thatë, mund të prisni njolla të thata, lëkurë që ndihet e shtrënguar, e rrëshqitshme dhe e mpirë.

Çfarë e shkakton lëkurën e kombinuar?

Shkaku kryesor i lëkurës së kombinuar është prania e gjëndrave yndyrore tepër aktive. Megjithatë, mbiprodhimi i yndyrës mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh të ndryshëm, si hormonet, stresi, moti dhe gjenetika. Ndërsa këta faktorë janë shpesh jashtë kontrollit tuaj, ju mund të rregulloni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës për lëkurën e kombinuar dhe zgjedhjet e stilit të jetesës për ta bërë lëkurën tuaj të kombinuar më të menaxhueshme.

Si të kujdeseni për lëkurën e kombinuar

Shikoni këto këshilla të dobishme për kujdesin e lëkurës për t'ju ndihmuar të krijoni një rutinë të kujdesit të lëkurës bazuar në nevojat e lëkurës suaj të kombinuar.

  1. Përdorni një pastrues të butë të fytyrës

Shumë njerëz me lëkurë të yndyrshme mendojnë se duhet të përdorin një pastrues të ashpër për të tharë vajrat natyralë të lëkurës së tyre, por sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD), në fakt është e kundërta. Një pastrues i ashpër mund të irritojë lëkurën tuaj, duke çuar në një rritje të prodhimit të vajit.

  1. Shtoni eksfolimin në rutinën tuaj

Nëse keni lëkurë të kombinuar, eksfolimi i qelizave të vdekura të lëkurës është çelësi për të mbajtur lëkurën tuaj të lëmuar dhe me shkëlqim. Qoftë me një serum, një tonik ose një skrab për fytyrën, eksfolimi do të ndihmojë në zbutjen e shtresës së lëkurës së vdekur.

  1. Mos e anashkaloni kurrë kremin hidratues

Pavarësisht nga lloji i lëkurës suaj, hidratuesi është i panegociueshëm nëse dëshironi që lëkura juaj të duket dhe të ndjehet më e mira. Për lëkurën e kombinuar, zgjidhni një hidratues të lehtë që nuk do njehet si ngjitës ose i yndyrshëm. Në këtë mënyrë, nuk do të ndihet i rëndë në lëkurë, por formula do t'ju lejojë të trajtoni si pjesët e thata ashtu edhe ato të yndyrshme të fytyrës tuaj.

  1. Shmangni prekjen e fytyrës

Kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet pasi shumë prej nesh as nuk e kuptojnë se po e bëjmë atë shumicën e kohës. Duart tuaja mbajnë shumë baktere dhe papastërti, dhe ju nuk dëshironi ta transferoni atë në fytyrën tuaj, pasi mund të përfundojë duke bllokuar poret tuaja.

 

Burimi: L'Oréal

Previous post
Cili është dallimi midis një serumi dhe vaji për flokët?
Next post
A duhet t'i lani flokët përpara se t'i lyeni?