5 mënyra për të reduktuar pamjen e qeskave nën sy me grim
news

5 mënyra për të reduktuar pamjen e qeskave nën sy me grim

Mësoni si të hiqni qafe qeskat me këto këshilla.

Nëse jeni duke luftuar me ënjtje në zonën poshtë syve, gjëja e fundit që dëshironi të dëgjoni është se nuk mund të shpëtoni përgjithmonë nga qeskat nën sy. Ndërsa është e vërtetë se mbajtja e një rutine të mirë të kujdesit për lëkurën mund të ndihmojë, ka disa lloje të ënjtjeve nën sy që edhe rutina më e përsosur e kujdesit të lëkurës nuk mund ta eliminojë.

Ndonëse është e bezdisshme, ne kemi disa lajme të mira, gjithmonë mund të mbështeteni te grimi për të ndihmuar në rregullimin e pamjes së fryrë dhe rrathëve të errët në zonën poshtë syve. Së bashku me këtë, ka praktika të stilit të jetesës që mund t'i adoptoni, si gjumi i plotë i natës dhe përdorimi i pajisjeve të fytyrës që mund të ndihmojnë gjithashtu për të lehtësuar ënjtjen. Më poshtë, ne do të ndajmë më shumë për qeskat poshtë syve, duke përfshirë atë që shkakton qeskat e syve, si të fshehni ato me grim dhe disa mënyra të mbështetura nga shkenca për të ndihmuar në reduktimin e shfaqjes së qeskave nën sy.

Çfarë i shkakton qeskat nën sy?

Sipas klinikës Mayo, qeskat nën sy ndodhin kur strukturat e indeve dhe muskujt që mbështesin qepallat tuaja dobësohen. Lëngu gjithashtu mund të grumbullohet në zgavrat e nën syve tuaj, gjë që manifestohet si ënjtje. Këto gjëra shkaktohen dhe përkeqësohen nga plakja, mungesa e gjumit, gjenetika, mbajtja e lëngjeve dhe alergjitë. Kjo është arsyeja pse netët e vona dhe ushqimi i kripur mund të çojnë në një fytyrë të fryrë mëngjesin tjetër.

Si të fshehni qeskat nën sy me grim

Fatkeqësisht, nuk mund t'i fshehni përgjithmonë qeskat nën sy dhe rrathët e errët, por grimi mund të përdoret për të reduktuar përkohësisht pamjen e tyre. Më poshtë, ne po tregojmë se si të përdorni korrektorin për të fshehur ato.

  1. Provoni të shfryni ato zona

Përpara se të kapni çantën e grimit, përpiquni të pastroni nën sy me pajisjen e preferuar të fytyrës. Mjafton një pajisje si gua sha ose cilindër fytyre, gjithçka që duhet të bëni është ta punoni mjetin butësisht nëpër sy për të rritur qarkullimin dhe për të nxitur kullimin limfatik, të cilat të dyja do të ndihmojnë për të qetësuar çdo ënjtje. Nëse nuk keni një pajisje për fytyrë, vendosni një lugë në frigorifer dhe tërhiqeni lehtë në zonën e syve, duke lëvizur drejt vijës së flokëve.

  1. Aplikoni kremin e syve

Ju mund të mendoni se kremi për sytë nuk është grim dhe keni të drejtë. Por hapi i parë për të fshehur zonën poshtë syve është të siguroheni që lëkura të jetë e lëmuar dhe e hidratuar në mënyrë që korrektori të aplikohet pa probleme.

  1. Përdorni korrektor me ngjyra

Qeskat poshtë syve shoqërohen shpesh me rrathë të errët ose hiperpigmentim për shkak të grumbullimit të gjakut në zonë, i cili mund të shfaqet në ngjyrë vjollcë ose blu. Për të luftuar këtë errësirë, filloni duke aplikuar një korrektor për korrigjimin e ngjyrave.

Nëse keni lëkurë me ngjyrë të hapur deri në mesatare, pjeshka qëndron përballë blusë dhe vjollcës në rrotën e ngjyrave, që do të thotë se funksionon për të neutralizuar errësirën. Nëse keni një nuancë të mbyllur lëkure, një nuancë më e errët portokalli do të funksionojë më mirë për ju, pasi qëndron përballë blusë së errët në rrotën e ngjyrave. Aplikoni një korrektor të lehtë për korrigjimin e ngjyrave në zonën më të errët poshtë syve dhe prekni butësisht me gishtin e unazës, duke e përzier në lëkurë.

  1. Aplikoni korrektorin

Kur përpiqeni të fshehni ënjtjen, është e rëndësishme të gjeni ekuilibrin midis një korrektori me mbulim të konsiderueshëm dhe atij me përfitime hidratuese. Një korrektor shumë i thatë do të theksojë strukturën poshtë syve tuaj.

Këshillë: Për një efekt ndriçues natyral, zgjidhni një korrektor që është një ose dy nuanca më i hapur se nuanca juaj aktuale për të nxjerrë në pah pjesën e poshtme të syve.

  1. Përfundojeni pamjen duke aplikuar lehtësisht pak pudër

Për shkak se qeset nën sy janë shpesh me teksturë (thatësia dhe linjat e holla), një pjesë e qëllimit në fshehjen e tyre është të minimizoni teksturën për një pamje më të butë. Tekstura mund të përmirësohet nga thatësia, por gjithashtu mund të përmirësohet nga një përfundim tepër i dendur ose një korrektor e gunga. Për ta parandaluar këtë pa shkaktuar tharje të tepërt, aplikoni pak pudër të tejdukshme në zonë me një brushë grimi për të fiksuar korrektorin dhe një pamje mat.

Burimi: Lorealparisusa.com

Postimi i vjetër
Çfarë është toneri i flokëve?
Postimi i ri
Mbroni flokët tuaj gjatë gjumit