Mbroni flokët tuaj gjatë gjumit
news

Mbroni flokët tuaj gjatë gjumit

Nëse mendoni se e vetmja mënyrë për të shkaktuar dëmtim të flokëve është përmes zbardhjes ose stilimit të tepërt të nxehtësisë, mendoni përsëri. Mënyra se si kujdeseni për flokët tuaj gjatë gjumit mund të ketë një efekt edhe në pamjen dhe shëndetin e flokëve tuaj, kështu që është e rëndësishme të merrni parasysh se çfarë të bëni (dhe çfarë të mos bëni) ndërsa flini. Konsideroni një zgjatje të rutinës suaj të kujdesit të flokëve.

Pavarësisht nëse i gërshetoni flokët për ti valëzuar, duke ushqyer flokët e dëmtuar ose duke u përpjekur të ruani pamjen e një fryrjeje të hijshme, ka shumë hapa që mund të ndërmerrni për të siguruar që flokët tuaj të qëndrojnë në vend gjatë gjithë natës. Lexoni ndërsa ne ndajmë këshillat tona të preferuara për kujdesin e flokëve para gjumit, së bashku me modele flokësh mbrojtëse për gjumë dhe rekomandime për produkte, në mënyrë që të mund të mësoni se si t'i mbroni flokët gjatë gjumit.

Është më mirë të flesh me flokët lart apo poshtë?

Shumë do të debatojnë nëse është më mirë të shkosh në shtrat me një topuz ose me flokët e lëshuat, por si me shumë gjëra në bukuri, kjo varet. Nëse i vendosni flokët në një bisht, por po krijoni shumë tension në pjesën e sipërme të kokës, nuk është mirë për shëndetin e flokëve tuaj. Në mënyrë të ngjashme, nëse i lëshoni flokët gjatë natës, por nuk arrini të flini në llojin e jastëkut ose këllëfës së jastëkut që do të parandalojë fërkimin, mund të jetë po aq i dëmshëm. Shpesh varet vetëm nga gjatësia e flokëve tuaj.

Nëse keni flokë të shkurtër, flini me flokë të lëshuar pasi lidhja e tyre do të shkaktonte shumë fërkime dhe presion në skalp. Nëse keni flokë të gjatë, do të dëshironi t'i lidhni ato për të mbrojtur flokët, veçanërisht majat, që të mos rrëmbehen ose tërhiqen ndërsa flini.

Burimi: Lorealparisusa.com

Postimi i vjetër
5 mënyra për të reduktuar pamjen e qeskave nën sy me grim