Çfarë është një trajtim me keratin?
news

Çfarë është një trajtim me keratin?

Ka shumë trende dhe teknika për kujdesin e flokëve për të vazhduar, por ka një, në veçanti, në të cilën duam të zhytemi pak më thellë dhe ky është trajtimi me keratin ultra-popullor dhe pak i diskutueshëm. Nëse nuk jeni të njohur, një trajtim zbutës me keratinë është një shërbim në sallon që premton të japë flokë më të drejtë me shumë shkëlqim dhe cilësi të lëmuar, pas një procesi të vetëm.

Nëse keni flokë natyrale të dredhur dhe të pamenaxhueshëm, mund të tingëllojë si një ëndërr, por ka disa informacione të rëndësishme që duhet të dini përpara se të nxitoni për të rezervuar një termin. Lexoni më tej ndërsa ju tregojmë se çfarë është keratina, çfarë bëjnë trajtimet me keratinë.

Çfarë është Keratina?

Përpara se të gërmojmë në trajtimet e keratinës, është e rëndësishme të identifikojmë se çfarë është keratina. Nëse keni qenë ndonjëherë kurioz se nga çfarë përbëhen flokët, keratina ka të ngjarë të jetë një term që shfaqet në kërkimin tuaj në Google. Keratina është proteina kryesore në lëkurën tuaj, flokët dhe thonjtë tuaj sipas Klinikës Cleveland. Keratina mbron flokët nga kërcitja, dëmtimi dhe thyerja, kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme për flokët tuaj dhe pse diçka si një trajtim me keratin është në gjendje të forcojë dhe përmirësojë flokët tuaj.

Çfarë bën një trajtim me keratin?

Pasi të aplikohet tretësira kimike në flokë, stilisti do të aplikojë një kondicioner me proteina keratine për të mbajtur flokët të mos bëhen të thatë dhe të brishtë. Rezultati përfundimtar, nëse gjithçka shkon mirë, janë fijet më të drejta, me pamje më të lëmuar, si dhe flokë më të lehtë për t'u menaxhuar, më të shëndetshëm dhe të mëndafshtë. Sipas NCBI, ky lloj i popullarizuar i trajtimit të flokëve tani ka një shumëllojshmëri emrash, duke përfshirë fenirim brazilian, trajtim zbutës, trajtim me acid acetik dhe botox të flokëve.

Cilat lloje të flokëve mund të përfitojnë nga një trajtim zbutës me keratin?

Procesi i trajtimit të keratinës funksionon në të gjitha llojet e flokëve, duke përfshirë flokët e hollë, natyralë, kaçurrelë, me onde dhe me dredha dhe madje mund të jetë një opsion i mirë për flokët e dëmtuar pasi ndihmon në mbylljen e lidhjeve të dëmtuara dhe riparimin e majave të çara. Meqenëse trajtimi përqendrohet në zbutjen e flokëve dhe heqjen e kërcitjes, është shumë i popullarizuar në mesin e atyre me flokë të dredhur, kaçurrelë, me onde dhe madje edhe natyral. Megjithatë, vlen të përmendet se nëse keni flokë kaçurrela, kimikatet e trajtimit i mbushin flokët me proteina, duke i lëmuar flokët, gjë që mund të ndikojë përkohësisht në modelin tuaj të kaçurrelave.

Por nuk do të ndryshojë strukturën e flokëve tuaj si një relaksues natyral i flokëve ose rregullues kimik, dhe përfundimisht do të hiqet pas disa muajsh. Në fund të fundit, përpara se të angazhoheni për trajtimin, është e rëndësishme të flisni me një profesionist flokësh i cili mund t'ju udhëzojë në opsionet më të mira për llojin dhe strukturën tuaj specifike të flokëve.

Burimi: Lorealparisusa.com

Postimi i vjetër
Si të aplikoni bronzerin dhe si të aplikoni konturën
Postimi i ri
Çfarë është toneri i flokëve?