Si të krijoni një rutinë të thjeshtë të kujdesit për trupin me 4 hapa
news

Si të krijoni një rutinë të thjeshtë të kujdesit për trupin me 4 hapa

Fytyra juaj nuk është e vetmja pjesë e trupit tuaj që ka nevojë për një rutinë.

Gjetja e rutinës së përsosur të kujdesit të lëkurës për fytyrën tuaj është një arritje e madhe, por nuk është rutina e vetme që duhet të kërkoni. Ndërsa ne me siguri mund të kuptojmë pse do ta bënit fytyrën tuaj një prioritet, kujdesi për trupin është gjithashtu një domosdoshmëri. Ashtu siç duhet të përdorni një pastrues fytyre, eksfoliues dhe hidratues nga fytyra deri te qafa, duhet të përdorni edhe produkte për kujdesin e lëkurës poshtë qafës.

Nëse jeni mësuar të laheni herë pas here me një copë sapuni dhe të vendosni rregullisht një gjysmë shtresë locioni, është zyrtarisht koha për të krijuar një rutinë më të detajuar të kujdesit të lëkurës për trupin tuaj. Nëse nuk jeni të sigurt se si, ne kemi ndarë një rutinë bazë të kujdesit për trupin në pesë hapa të thjeshtë dhe po ndajmë gjithçka që ju duhet të dini këtu.

Çfarë përfshihet në kujdesin ndaj trupit?

Kujdesi për trupin përfshin shumë hapa dhe produkte të ndryshme, nga serumet e trupit dhe kremrat për depilim, deri te larja e thatë dhe maskat e këmbëve, por këta hapa duhet të jenë thelbi i çdo rutine të kujdesit për trupin.

1. Pastrimi

Nëse tashmë keni një rutinë të qëndrueshme të kujdesit të lëkurës për fytyrën tuaj, ndoshta mund ta merrni me mend këtë hap të parë. Pavarësisht se me cilën pjesë të trupit tuaj keni të bëni, mënyra më e mirë për t'i nisur gjërat është duke u pastruar plotësisht. Për trupin tuaj, kjo do të thotë të përdorni një pastrues të destinuar posaçërisht për larjen e trupit tuaj - mos prisni që një produkt për larjen e fytyrës ta bëjë këtë. Kërkoni një larës të butë të trupit që nuk do të irritojë ose thajë lëkurën tuaj, ose nëse vuani nga aknet e trupit, kërkoni një larës trupi me përbërës si acidi salicilik.

2. Hiqni lëkurën e ashpër

Eksfolimi me pastrues të fytyrës mund të jetë një gjë e ndërlikuar. Ju nuk dëshironi të pastroni shumë lëkurën tuaj dhe të shkaktoni acarim, por duhet ta bëni atë rregullisht në mënyrë që qelizat e vdekura të lëkurës të mos e lënë lëkurën tuaj të duket e thatë. Lëkura e të gjithëve mund të përballojë frekuenca të ndryshme eksfolimi, por lëkura në trupin tuaj është më e përshtatshme për eksfolim pasi është më e trashë dhe më e ashpër se lëkura në fytyrën tuaj.

Dy ose tre herë në javë, eksfoloni trupin tuaj duke shtuar një skrab në rutinën tuaj të dushit. Masazhoni butësisht scrub-in në lëkurën tuaj dhe sigurohuni që të përqendroheni te bërrylat, gjunjët dhe thembra, të cilat kanë më shumë gjasa të kenë njolla të ashpra që kanë nevojë për eksfolim shtesë.

3. Rroja në mënyrën e duhur

Heqja e qimeve të trupit është krejtësisht opsionale, por nëse vendosni të rruheni, është e rëndësishme që ta bëni atë në një mënyrë që nuk do të dëmtojë ose acarojë lëkurën tuaj. Në fakt, ka shumë gabime që mund të bëni në këtë pjesë të rutinës suaj të kujdesit për trupin.

Për t'u rruar në mënyrën e duhur, filloni duke kaluar pak kohë në dush. Uji do t'ju ndihmojë të zbutni lëkurën tuaj dhe ta përgatisni atë për briskun tuaj. Sapo të jetë koha për të filluar rruajtjen, filloni ngadalë. Aplikoni krem rroje ose kondicioner në lëkurën tuaj dhe lëvizni me kujdes briskun në vend që të shkoni kundër tij për të shmangur acarimin.

4. Hidratoni nga koka deri tek këmbët

Pastrimi, eksfolimi dhe rruajtja kanë të gjitha një gjë të përbashkët – të gjitha kërkojnë që të hidratoni më pas. Ndërsa lëkura juaj është ende e lagur nga aktivitetet tuaja të dushit, është një kohë ideale për të hidratuar lëkurën tuaj. Vendosni një krem ose locion hidratues mbi trupin tuaj nga qafa deri te gishtat e këmbëve, duke e lënë të absorbohet përpara se të vishni rrobat tuaja. Nëse keni lëkurë të thatë ose keni nevojë për hidratim shtesë, përdorni gjithashtu një vaj trupi për të bllokuar më tej lagështinë nga hidratuesi juaj.

 

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Si t'i bëni vetes një masazh fytyre
Postimi i ri
Çfarë është saktësisht kujdesi natyral i lëkurës?