5 këshilla për të ndihmuar në trajtimin e kruarjes së kokës
news

5 këshilla për të ndihmuar në trajtimin e kruarjes së kokës

Ju mund të keni një frizurë të bukur dhe një ngjyrë të gjallë flokësh, por një kokë që kruhet dhe e thatë që nuk mund të mos e gërvishtni është një bezdi e madhe për çdo kokë. Ndonjëherë ajo shoqërohet me zbokthin dhe herë të tjera me shenja të kuqe. Përveçse është tepër e pakëndshme, një kruarje e kokës mund të nënkuptojë një çekuilibër në shëndetin e kokës tuaj.

Pavarësisht nëse është shkaktuar nga grumbullimi i djersës dhe sebumit ose nga një reagim ndaj një përbërësi në një produkt të caktuar. Lexoni për të mësuar se si të trajtoni një kruarje të kokës.

Cili është shkaku kryesor i kruajtjes së kokës?

Sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin e Bioteknologjisë (NCBI), një kruarje e kokës, ose pruritus i kokës, është një gjendje e zakonshme me një gamë të gjerë shkaqesh, duke përfshirë stresin, ndryshimet sezonale, luhatjen e hormoneve dhe një grumbullim të djersës, sebumit dhe folikulave-bllokimeve të tjera. Në shumicën e rasteve, kruajtja e kokës nuk kërkon vëmendjen e mjekut dhe mund të trajtohet me kujdes të butë ditor.

5 Trajtime për kruajtjen e kokës

Shikoni këto mënyra të thjeshta dhe të përballueshme për ta bërë lëkurën e kokës që kruhet një gjë e së kaluarës.

1. Shtoni një pastrues të butë të kokës në rutinën tuaj

Gjëndrat në lëkurën e kokës prodhojnë vaj që ruan shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj. Fatkeqësisht, kur ky vaj grumbullohet, shampoja juaj e zakonshme mund të mos jetë në gjendje ta pastrojë atë. Skrabet apo pastruesit e kokës janë një mënyrë e shkëlqyer për të ruajtur shëndetin e kokës tuaj.

2. Merrni një shampo pastrues

Për një rutinë të kujdesit për flokët e përshtatur për të mbajtur kruajtjen dhe lëkurën e kokës në formën e saj më të mirë, shikoni për një shampo për pastrim. Shampo pastruese përdoren për të hequr akumulimin e tepërt në flokët dhe skalpin tuaj, gjë që mund të ndihmojë me kruajtjen.

3. Provoni uthull molle

Sipas një studimi nga NCBI, uthulla e mollës ka veti antifungale. Mund të përdoret për të ndihmuar në uljen e kruajtjes së shoqëruar me lëkurë të thatë. Për të krijuar një zgjidhje të thjeshtë, holloni uthullën e papërpunuar të uthullës të mollës (mund ta gjeni në dyqane ushqimore) me ujë të ngrohtë dhe përdoreni si shpëlarës pas larjes me shampo për të lehtësuar zbokthin dhe kruajtjen e kokës.

4. Shtoni pak aloe vera

Sipas NCBI, aloe vera mund të përmirësojë skalpin e kokës në disa mënyra. Ngjashëm me uthullën e mollës, aloe ka veti anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në zbutjen e kruajtjes së pakëndshme në skalpin tuaj. Përveç kësaj, kur aplikohet drejtpërdrejt në lëkurën e kokës, aloe vera mund të pastrojë butësisht boshtin e flokëve dhe të heqë mbetjet që shkaktojnë kruajtjen e lënë pas nga produktet e flokëve.

5. Kontrolloni listën e përbërësve për mentol

Vaji i mentes përmban një përqendrim të lartë të një substance natyrale të quajtur mentol. Mentoli ka një efekt ftohës dhe mund të ndihmojë në zbutjen e lëkurës së irrituar që ju shkakton kruajtje.

Ashtu si me uthullën e mollës, duhet të siguroheni që të holloni vajin e mentes përpara se ta aplikoni drejtpërdrejt në lëkurë.

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Si të bëni poret e mëdha të duken më të vogla
Postimi i ri
Dizajne dimërore të thonjve