Çfarë është kremi për hidratimin e syve
news

Çfarë është kremi për hidratimin e syve

Plus, cilët përbërës të kremit të syve duhet të kërkoni.

Meqenëse lëkura rreth syve tuaj është më e hollë dhe më delikate se pjesët e tjera të fytyrës, zona e syve është në fakt më e prirur për të shfaqur shenja të hershme të plakjes, sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik. Përveç buzëqeshjes dhe durimit, ka hapa që mund të ndërmerrni për të trajtuar problemet tuaja më të mëdha nën sy, duke përfshirë rrathët e errët, ënjtjen dhe rrudhat. Këtu hyn përdorimi i kremit të syve në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës.

Por e vërteta është se jo të gjithë e dinë se si të aplikojnë kremin e syve në mënyrën e duhur në mënyrë që të përfitojnë përfitimet e tij. Pra, më poshtë, ne po ndajmë atë që duhet të dini se ku të aplikoni kremin e syve, kur të aplikoni kremin e syve dhe përbërësit efektivë të kremit për sytë që duhet të keni parasysh në produktet tuaja.

Çfarë bën kremi i syve?

Kremi për sytë është një hidratues i krijuar për t'u përdorur posaçërisht rreth zonës së syve. Kremrat e syve mund të përdoren gjithashtu për të luftuar ënjtjen, rrathët e errët dhe rrudhat. Dhe ndërsa mund të mendoni se mund të kryeni shumë detyra dhe të përdorni hidratuesin e fytyrës nën sytë tuaj, kuptoni se është e rëndësishme të përdorni një krem të dedikuar për sytë. Përdorimi i një produkti që është formuluar posaçërisht për zonën delikate të syve do të ndihmojë në shmangien e acarimit, duke siguruar gjithashtu që lëkura rreth syve tuaj të marrë hidratimin që i nevojitet.

Përbërësit që duhen kërkuar në një krem për sytë

Kremi për sytë që zgjidhni duhet të varet nga shqetësimet e zonës së syve që keni, dhe shikimi i listës së përbërësve është një mënyrë e thjeshtë për të zgjedhur atë të duhurin. Gjashtë përbërësit e kujdesit të lëkurës më poshtë janë një vend i mrekullueshëm për të filluar kur blini kremin tuaj të ardhshëm të syve.

  1. Acidi hialuronik

Ky polisaharid (një karbohidrat natyral) është i shkëlqyeshëm për të luftuar çdo linje të imët ose të thatë nën sy, sepse rrit mbajtjen e lagështisë së lëkurës tuaj për hidratim të qëndrueshëm.

  1. Retinoli

Ky derivat i vitaminës A do të ndihmojë kundër plakjes, pasi stimulon kolagjenin dhe qarkullimin e qelizave.

  1. Niacinamide

Niacinamidi është një vitaminë e kompleksit B që ndihmon në luftimin e rrathëve të errët dhe hiperpigmentimit.

  1. Kafeina

Ky stimulues është alternativa juaj më e mirë nëse keni nën sy të fryrë, pasi mund të ndihmojë në uljen e ënjtjes.

  1. Peptidet

Peptidet përfshijnë kolagjenin dhe elastinën, dhe përdorimi i tyre në një krem për sytë mund të rrisë strukturën e syve duke shtuar elasticitet dhe strukturë në lëkurë.

  1. Antioksidantë

Antioksidantët përfshijnë përbërës si vitamina C, vitamina E dhe acidi ferulik, dhe siç raporton Cleveland Clinic, ato mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër dëmtimit të qelizave.


Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Kur duhet të përdorni ujë Micellar
Postimi i ri
Çfarë është një ampulë dhe si ta përdorni atë