Disa këshilla për aromë më të mirë
news

Disa këshilla për aromë më të mirë

Çdo ditë, para se të dilni nga shtëpia, çfarë bëni? Nëse i keni dëgjuar të gjitha këshillat më të mira të bukurisë, ju jepni fijeve tuaja një spërkatje të shpejtë me shampo të thatë, të lëmuar me një krem freskues për sytë dhe, natyrisht, lyeni lëkurën tuaj me krem kundër diellit. Por, si të spërkatni lëkurën tuaj me aromën tuaj të preferuar? Ju ndoshta vendosni parfum shumicën e ditëve, madje mund të keni një aromë të veçantë. Por ka gjithmonë vend në rutinën tuaj të bukurisë për të nuhatur më mirë.

# 1: Pikat e pulsit

Nëse zakonisht spërkatni parfum në kyçet e dorës dhe qafën, jeni në rrugën e duhur. Vendet më të mira për të aplikuar një aromë janë pikat ku mund të ndjeni pulsin tuaj. Arsyeja është se nxehtësia e trupit e krijuar nga pikat e pulsit mund të ndikojë pozitivisht në intensitetin e aromës. Pra, herën tjetër që do të vendosni parfum, zgjidhni disa vende për të spërkatur nga lista e mëposhtme: kyçet e dorës, anët e qafës, pas veshëve, brenda bërrylave dhe pas gjunjëve. Thjesht mund ta gjeni që aroma juaj ka një erë jashtëzakonisht të mrekullueshme atë ditë!

#2: Locion Shtresor Nën Aromë

Ne e kuptojmë, ju jeni në një nxitim në mëngjes. (Kush nuk është?) Ju anashkaloni rutinën tuaj normale të dushit dhe hiqni dorë plotësisht nga hidratimi nga koka te këmbët, por prapëseprapë arrini të keni një aromë dhe ta spërkatni atë drejtpërdrejt në lëkurën tuaj. Puna është se aroma juaj nuk do të funksionojë më së miri në këtë mënyrë. Marrja e një momenti shtesë për të aplikuar locionin, edhe nëse vetëm në zonat ku planifikoni të spërkatni parfumin tuaj, mund të ketë një efekt dramatik në aromën tuaj. Arsyeja është, kur lëkura juaj është e hidratuar, aromat zgjasin më shumë! Pra, me të vërtetë, ju kursen kohë në planin afatgjatë, pasi nuk do t'ju duhet të ripërdorni aromën tuaj më vonë gjatë ditës.

#3: Spërkateni dhe largohuni

Jo të gjithë duan të kenë një aromë sa më të fortë. Nëse jeni të shqetësuar se mos e teproni, ose thjesht preferoni një aromë më të lehtë, provoni këtë truk: Spërkatni parfumin tuaj në ajër dhe më pas kaloni nëpër të. Ju do të merrni sasinë e përsosur të parfumit çdo herë, është kaq e lehtë.

#4: Përdorni një aromë flokësh

Para se të spërkatni flokët me parfum, dijeni këtë: Mund t'ju thajë flokët. Ndërsa flokët me erë të mrekullueshme janë të adhuruar në të gjithë botën, ju nuk duhet të përpiqeni të zbukuroni aromën e fijeve tuaja me të njëjtën aromë që mbani në lëkurën tuaj. Formula, e cila ka të ngjarë të përmbajë alkool, mund të mos jetë aq e mirë. Nëse shampoja dhe kondicioneri juaj nuk po i shkurtojnë ato për t'ju dhënë flokët me aromën më të mirë ndonjëherë, investoni në një aromë flokësh. Këto sprej, të destinuara posaçërisht për flokët, do t'i bëjnë flokët tuaj të nuhasin plotësisht, pa rrezikuar flokët të bëhen të thatë dhe të dëmtuar.

#5: Aplikoni shtresa aromash të shumëfishta

Në vend që të përdorni ndonjë aromë të vetme siç synohet, vendosni disa aroma për të krijuar diçka që është e gjitha ju, e gjitha origjinale. Në këtë mënyrë, kur të gjithë pyesin se çfarë parfumi keni spërkatur, mund të thoni se është receta juaj sekrete.

#6: Nuhatni pas tharjes së parfumit

Kur jeni duke blerë një aromë të re, mos e spërkatni atë dhe menjëherë merrni një erë të madhe. Nuk do të keni një ide të saktë se si do të nuhasë aroma shumicën e kohës. Prisni disa minuta dhe më pas nuhatni sapo të jetë tharë. Nëse mendoni se keni vendosur në atë pikë, prisni edhe pak. Aromat ndryshojnë sa më gjatë t'i vishni ato dhe thjesht mund të ndiheni ndryshe pas disa orësh.

#7: Vendi i parfumit

Mbajtja e parfumit ose kolonjës në banjën tuaj mund të duket e përshtatshme, veçanërisht nëse aty vendosni grimin ose stiloni flokët. Por, siç rezulton, banjo nuk është vendi më i mirë për të mbajtur aromat. Mjedisi i nxehtë dhe me avull në banjën tuaj mund t'u bëjë një shërbim të keq aromave tuaja. Na besoni, aromat tuaja do të jenë më të mira nëse mbahen në një vend të freskët dhe të thatë.


Burimi: L'Oréal

 

Postimi i vjetër
A mund të anashkaloni larjen e fytyrës nëse keni lëkurë të thatë?
Postimi i ri
Trendet e thonjve për vitin 2023