Efektet e serumit të Vitaminës C
news

Efektet e serumit të Vitaminës C

Përbërësi i tij efektiv kundër plakjes ofron më shumë se një erë frutash.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e produkteve të duhura për kujdesin e lëkurës për rutinën tuaj, ju mund të mbingarkoheni nga zgjedhja e gjerë. Me kaq shumë produkte atje për të adresuar të gjitha llojet e shqetësimeve për kujdesin e lëkurës, ju mund të pyesni veten se cilat janë vërtet të denjë për të përfshirë në rutinën tuaj të përditshme.

Një domosdoshmëri e veçantë që mund t'ju ndihmojë të çoni rutinën tuaj në një nivel tjetër është serumi i vitaminës C.

Çfarë bën serumi i vitaminës C?

Ndërmjet moshës 20 dhe 30 vjeç, tre procese kryesore të brendshme biologjike fillojnë të ngadalësohen: qarkullimi epidermal, prodhimi i kolagjenit dhe prodhimi i acidit hialuronik. Kjo çon në shfaqjen e shenjave të para të plakjes, duke përfshirë linjat e holla, strukturën e ashpër, mërzinë, tonin e pabarabartë dhe pikat e errëta. Ekspozimi ndaj stresorëve të jashtëm, si rrezet UV dhe ndotja, shkakton stres oksidativ, i cili e përshpejton më tej këtë proces plakjeje. Dermatologët shpesh rekomandojnë aplikimin lokal të vitaminës C të pastër për të parandaluar dhe korrigjuar plakjen e hershme për lëkurë më të shndritshme dhe më të lëmuar.

Serumet janë produkte të lehta (me një konsistencë më të hollë se hidratuesi) që janë formuluar me një përqendrim të lartë të përbërësve të fuqishëm. Kur vërtet dëshironi të synoni një shqetësim specifik të lëkurës, mund të përdorni një serum që është formuluar posaçërisht për të trajtuar problemet tuaja më të mëdha të lëkurës. Serumet e vitaminës C, përkatësisht, përdoren zakonisht për vetitë e tyre antioksiduese dhe kundër plakjes.

Përfitimet e serumit të vitaminës C shpesh përfshijnë shkëlqimin, duke i dhënë lëkurës një pamje më rrezatuese, si dhe reduktimin e shfaqjes së linjave të imta, rrudhave dhe hiperpigmentimit për një ton më të barabartë të lëkurës. Sidoqoftë, mbani në mend se përfitimet me siguri do të ndryshojnë nga serumi në serum, kështu që do t'ju duhet të bëni kërkimin tuaj kur zgjidhni një formulë.

 

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Efektet e vajit të rozmarinës në rritjen e flokëve
Postimi i ri
Si të pastroni mjetet e kujdesit të lëkurës