Mënyra e duhur për të pastruar një brushë flokësh
news

Mënyra e duhur për të pastruar një brushë flokësh

Nëse nuk po e pastroni rregullisht brushën e flokëve, konsiderojeni këtë shenjën tuaj për të filluar.

Më poshtë, ne po ndajmë atë që ju duhet të dini, se si të pastroni një brushë flokësh.

Si të pastroni një brushë flokësh

Një brushë flokësh e papastër mund të strehojë vajra dhe produkte, të cilat mund t'i bëjnë flokët tuaj të sheshtë dhe të yndyrshëm nëse e përdorni nëpër flokët tuaja. Eshtë e panevojshme të thuhet se pastrimi i brushës së flokëve është i rëndësishëm, por lind pyetja, si mund të pastrohet në të vërtetë një brushë flokësh?

1. Largoni qimet e tepërta

Sigurisht, përpara se të filloni, do të dëshironi të hiqni çdo qime që është krijuar në brushën tuaj të flokëve. Ju mund ta bëni këtë thjesht duke i tërhequr flokët me gishta ose me një krehër. Ju gjithashtu mund të përdorni një palë gërshërë për të prerë çdo fije që duket se është ngjitur dhe është pak më e vështirë për t'u hequr.

 

Ju do të dëshironi ta bëni këtë rreth një herë në javë, ose kur të vini re se qimet fillojnë të grumbullohen në brushën tuaj. Ashtu si me shumicën e pastrimit, sa më shpesh ta bëni atë, aq më lehtë do të jetë herën tjetër.

2. Bëni një përzierje pastruese

Pasi të keni hequr të gjitha qimet e tepërta nga brusha, bëni një përzierje pastrimi që përbëhet nga pjesë të barabarta shampo dhe ujë.

 

Në përzierje mund të hidhni edhe pak sodë buke. Thjesht përzieni përbërësit tuaj në një tas dhe jeni gati për t'a pastruar.

3. Hiqni pa pastërtitë

Kërkoni një brushë dhëmbësh të pastër – një brushë me të cilën nuk po përdorni për të larë dhëmbët, sigurisht. Zhyteni brushën e dhëmbëve në përzierjen tuaj me ujë me sapun dhe fërkojeni butësisht midis qimeve të brushës së flokëve për të hequr çdo grumbullim. Pasi të keni pastruar tërësisht furçën tuaj, shpëlajini qimet me ujë dhe lëreni brushën tuaj të thahet në ajër me qimet e drejtuara nga poshtë për të lejuar që uji që është mbledhur në brushën tuaj të kullojë. Pas disa orësh, kthejeni brushën dhe lërini qimet të kthehen lart në mënyrë që të thahen plotësisht.

 

Përndryshe, ju gjithashtu mund të mbushni një lavaman me përzierjen dhe zhytni brushën tuaj të flokëve në të, duke lejuar që të gjitha mbeturinat, papastërtitë dhe mbetjet e padëshiruara të produktit të thithen dhe të hiqen. Më pas, ndiqni me brushën e dhëmbëve për të pastruar mbetjet e tepërta.

 

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
7 këshilla për t'u kujdesur për flokët tuaj të gjatë dhe kaçurrelë
Postimi i ri
Këshillë për pudrën e lëngët në lëkurën e thatë