A është uji i ftohtë apo uji i nxehtë më i mirë për lëkurën tuaj?
news

A është uji i ftohtë apo uji i nxehtë më i mirë për lëkurën tuaj?

Nëse jeni të fiksuar për kujdesin e lëkurës si ne, mund ta keni të lehtësuar rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Sigurisht, mund të keni ende disa pyetje që kërkojnë përgjigje, si për shembull nëse ka një ndryshim të madh midis kremit dhe locionit ose kur duhet të filloni të përdorni retinol. Edhe diçka aq e thjeshtë sa larja e fytyrës mund të sjellë disa pyetje, duke përfshirë nëse duhet ta lani fytyrën me ujë të ftohtë apo të nxehtë.

Kur pastroni fytyrën, temperatura e ujit që bën një ndryshim dhe ka disa avantazhe dhe disavantazhe të fytyrës me ujë të ftohtë ose ujë të nxehtë. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si temperatura e ujit të ndikuar në lëkurën tuaj.

A duhet ta lani fytyrën me ujë të nxehtë?

Ndërsa një dush i nxehtë me avull ose sesioni i larjes së fytyrës mund të ndjehet mjaft relaksues në këtë moment, nuk është alternativa më e mirë për lëkurën tuaj. Tubacioni i ujit të nxehtë mund të shkaktojë një nivel të rritur të ndjeshmërisë së lëkurës dhe të thajë lëkurën tuaj, duke e zhveshur atë nga vajrat e nevojshëm natyralë.

Pavarësisht se cili është lloji i lëkurës tuaj, duhet të shmangni pastrimin me ujë të nxehtë, por është veçanërisht e rëndësishme për llojet e lëkurës së thatë dhe të yndyrshme të monitorojnë temperaturën e ujit që përdorin. Nëse keni lëkurë të thatë, uji i nxehtë do ta thajë edhe më shumë, por edhe lëkura e yndyrshme duhet të qëndrojë larg. Lëkura e yndyrshme mund t'i përgjigjet heqjes së vajrave të saj natyrale duke krijuar edhe më shumë yndyrë – duke bërë që lëkura të duket tepër me shkëlqim, ose më keq, duke shkaktuar pore të bllokuara që çojnë në një shpërthim të akneve të padëshiruar.

A duhet ta lani fytyrën me ujë të ftohtë?

Uji i ftohtë është një zgjedhje më e mirë se uji i nxehtë për lëkurën tuaj, dhe në fakt ka përfitime të shumta për të kaluar në ujë me temperaturë më të ftohtë.

  1. Ulja e fryrjes

Uji i ftohtë mund të ndihmojë në ngushtimin e enëve të gjakut nën lëkurë, gjë që mund të zvogëlojë fryrjen e fytyrës.

  1. Minimizoni skuqjen

Nëse sapo keni eksfoluar ose keni përdorur përbërës aktivë, përdorimi i ujit të ftohtë për të larë fytyrën gjithashtu mund të minimizojë skuqjen ose çdo acarim të mundshëm.

  1. Qetëson lëkurën

Uji i ftohtë gjithashtu mund të jetë qetësues për disa sëmundje të lëkurës, të tilla si rosacea ose aknet.

Thënë kjo, ka një disavantazh kur lani fytyrën me ujë të ftohtë. Pastrimi me ujë shumë të ftohtë nuk do të pastrojë në mënyrë efektive lëkurën, pasi vajrat dhe grimi nuk do të treten në ujë të ftohtë.

Cila temperaturë e ujit është më e mira për larjen e fytyrës?

Rriteni (ose ulni) temperaturën në mënyrë që të jetë diku mes nxehtësisë dhe të ftohtit - e vakët është ideale. Rekomanduar nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë, uji mesatarisht i ngrohtë krijon përvojën më të mirë të larjes së fytyrës dhe shëndetin e përgjithshëm të lëkurës. Uji i vakët mund t'ju ndihmojë të siguroheni që pastruesi juaj i fytyrës të marrë sasinë e duhur të veprimit të shkumës, të heqë papastërtitë e mjaftueshme nga sipërfaqja e lëkurës tuaj dhe të balancojë vajrat natyralë të lëkurës tuaj në mënyrë të përshtatshme.


Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Acidi hialuronik për flokët?
Postimi i ri
Si të ndriçoni sytë brenda sekondave