A mund t'ju japë vaji i kastorit vetulla më të trasha?
news

A mund t'ju japë vaji i kastorit vetulla më të trasha?

Vaji i ricinit vjen nga fasulet e pemës së ricinit. Është një përbërës në shumë kozmetikë dhe është përdorur gjatë historisë për të trajtuar shumë sëmundje të ndryshme.

Përdorimi më i njohur i tij është si një laksativ oral, por është përdorur gjithashtu për:

 

nxisin lindjen

shërojnë infeksionet kërpudhore dhe bakteriale

qetësojnë djegiet nga dielli

trajtojnë zbokthin

shërojnë hemorroidet

hidratoni lëkurën

Reputacioni i vajit të kastorit si një trajtim i mundshëm për humbjen e flokëve ka bërë që njerëzit ta përdorin atë si një mënyrë për të rritur vetullat dhe qerpikët më të trashë, më të shndritshëm.

Si të përdorni vajin e kastorit për vetullat

Për të aplikuar vaj kastor në vetullat:

 

  1. Zgjidhni një kohë të ditës për të aplikuar vaj ricini në vetulla çdo ditë. Natën, para gjumit, është një zgjedhje e mirë në mënyrë që vaji i trashë të mund të mbetet në vetulla gjatë gjumit. Ju mund të dëshironi të mbroni këllëfin e jastëkut tuaj me një peshqir.
  2. Sigurohuni që vetullat tuaja të jenë të pastra dhe pa grim.
  3. Përdorni një shtupë pambuku ose një maskarë për vetulla për të aplikuar një sasi të vogël vaj ricini mbi vetullat.
  4. Masazhoni butësisht vajin e kastorit në vetulla. Kini kujdes të veçantë për të mos lejuar që vaji i kastorit të bjerë në kontakt me sytë. Nëse ndodh, lajeni menjëherë.
  5. Lani vajin e kastorit në mëngjes me ujë ose një pastrues të butë.

Për shkak se nuk ka shumë kërkime rreth këtij ilaçi, është e vështirë të dihet se sa kohë ju duhet ta përdorni para se të shihni rezultate.

Në fund të fundit

Vaji i ricinit është një ilaç i sigurt, i përballueshëm dhe natyral në shtëpi, i cili është përdorur prej vitesh për të trajtuar një sërë kushtesh, përfshirë rënien e flokëve.

Ndërsa nuk ka pasur studime shkencore që vërtetojnë se vaji i kastorit mund të rigjenerojë flokët, është një ilaç me rrezik të ulët që mund t'ju ndihmojë të keni vetulla më të trasha.


Burimi: Healthline

Postimi i vjetër
A përdorni kondicioner para apo pas shampos?
Postimi i ri
Si ta përdorni kondicionerin në mënyrën e duhur