Çka është Centella Asiatica
news

Çka është Centella Asiatica

Disa nga përbërësit më të njohur që gjenden në formulat e kujdesit të lëkurës këto ditë janë acidi hialuronik dhe acidi glikolik. Por ka një përbërës tjetër që funksionon, me të cilin mund të mos jeni ende aq të njohur—dhe ai do të ishte centella asiatica. Këtu, vazhdoni të lexoni për të mësuar se çfarë është centella asiatica dhe se si për ta shtuar në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.

Çfarë është Centella Asiatica?

Centella asiatica është një barishte, e njohur edhe si bar tigër. Centella asiatica përdoret në mjekësinë tradicionale kineze. Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, mund të gjeni në kremin e centella, një hidratues kundër plakjes. Në fakt, kremi centella e merr emrin nga centella asiatica (“c” nga centella dhe “ca” nga asiatica). Nëse nuk i shihni fjalët centella asiatica në formulë, atëherë nuk është një krem centella.

Ky krem i lehtë, mbrojtës forcon dhe riparon barrierën e lëkurës për të ndihmuar në rezistimin e linjave të dukshme, humbjes së qëndrueshmërisë dhe shenjave të tjera të plakjes që një pengesë e dobësuar e lëkurës mund të theksojë. Menjëherë, lëkura ndihet më e butë, më e lëmuar, dhe dukshëm më e hidratuar. Plus, barriera e lëkurës është më e fortë, duke ndihmuar në rezistimin e shenjave të plakjes. Me përdorim të vazhdueshëm me kalimin e kohës, linjat e imëta duken dukshëm të reduktuara, ndërsa qartësia dhe toni përmirësohen.

 

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Maskarat më të mira për zgjatjen e qerpikëve
Postimi i ri
Pse ju duhet një serum i fytyrës?