Disa mënyra për të përmirësuar rutinën tuaj të dushit
news

Disa mënyra për të përmirësuar rutinën tuaj të dushit

Ka më shumë për një dush të mirë sesa thjesht pastrimi. Konsideroni larjen një pjesë integrale të regjimit tuaj të bukurisë. Kjo është arsyeja pse ne po zbulojmë pesë mënyra për të përmirësuar rutinën tuaj të dushit - vazhdoni të lexoni për të zbuluar se si.

  1. Ulni temperaturën

Ne do ta pranojmë, dushet me avull janë seriozisht relaksues - por, kjo nuk do të thotë se ato janë të mira për lëkurën dhe flokët tuaj. Uji që është shumë i nxehtë mund të heqë lëkurën dhe flokët tuaj nga vajrat esencialë, gjë që mund të lërë ndjenjën më të thatë dhe të duken më të dobët. Kështu që, herën tjetër që të futeni në dush, kthejeni numrin disa pika poshtë, duke e vendosur në ujë të vakët. Ju ende do të jeni në gjendje të pastroheni, por flokët dhe lëkura juaj do t'ju falënderojnë për lehtësimin e nxehtësisë.

  1. Shkurtoni kohën e dushit 

Sapo të ndjeni përqafimin e ngrohtë të ujit, mund të dëshironi të qëndroni përgjithmonë në dush. Dushet që zgjasin një orë sigurisht që duken të këndshme dhe freskuese, por nuk është aspak kështu. Qëndroni brenda për një kohë të gjatë dhe rrezikoni të thani lëkurën tuaj. Veproni drejt lëkurës suaj duke zvogëluar gjatësinë e dushit tuaj.

  1. Provoni një sistem ushqyes të produkteve për kujdesin e flokëve

Gjatë dushit tuaj të ardhshëm kërkoni një sistem ushqyes të shampos dhe kondicionerit. Masazhoni butësisht shampon në një shkumë të trashë dhe shpëlajeni tërësisht. Më pas, vazhdoni duke aplikuar kondicionerin dhe lëreni të veprojë për 1-3 minuta përpara se ta shpëlani. Një ose dy herë në javë, trajtojini flokët me një maskë flokësh ose me kondicioner të thellë. Pas larjes me shampo, aplikojeni në flokë të lagur, duke u fokusuar në gjatësinë dhe majat tuaja. Lëreni të veprojë për 3-5 minuta, më pas shpëlajeni tërësisht. Mund ta përdorni edhe si maskë para shampo për zbërthim të shtuar dhe kondicioner shtesë.

  1. Mos u thani menjëherë

Në vend që të kërkoni një peshqir si lëvizjen tuaj të parë pas dushit, përfitoni nga uji i ulur në lëkurën tuaj. Sipas AAD, koha më e mirë për të aplikuar hidratues është kur lëkura juaj është ende e lagur, pasi kjo mund të ndihmojë në bllokimin e hidratimit.


Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Acidi Ferulik: Çfarë është Acidi Ferulik dhe si ta përdorim atë
Postimi i ri
Gjithçka që keni dashur të dini për maskat e fytyrës