Gjithçka që keni dashur të dini për maskat e fytyrës
news

Gjithçka që keni dashur të dini për maskat e fytyrës

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, nuk ka asgjë aq relaksuese dhe shpërblyese sa aplikimi i një maske për fytyrën. Sigurisht, me kaq shumë lloje të ndryshme maskash për të zgjedhur, mund të jetë dërrmuese të kufizoni opsionin që është më i miri për shqetësimet tuaja specifike të kujdesit të lëkurës.

APLIKIMI

Ju mund të keni një ide të përgjithshme se çfarë është saktësisht një maskë për fytyrën, por si veproni për aplikimin dhe heqjen e një maske? E gjitha kjo varet nëse përdorni një maskë shpëlarëse ose pa shpëlarje. Nëse jeni duke përdorur një maskë shpëlarëse, thjesht lajeni maskën me ujë të vakët pasi të kenë kaluar ato dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta. Nëse jeni duke përdorur një opsion pa shpëlarje, hiqni butësisht maskën nga lëkura juaj dhe masazhoni çdo mbetje mbi fytyrën tuaj. Në vend që të përdorni një maskë për fytyrën si pjesë e ritualit tuaj të përditshëm të kujdesit të lëkurës, trajtojeni lëkurën tuaj me një maskë disa herë në javë. Na pëlqen të përkëdhelim veten të paktën një herë në mes të javës dhe një herë tjetër kur të vijë fundjava!

MASKAT NGA ARGJELI

Maskat e argjilës - siç mund ta keni marrë me mend - janë të formuluara me argjilë dhe kanë një konsistencë të trashë dhe kremoze që ndihet në mënyrë të këndshme si spa në lëkurën tuaj.

FLETË MASKAT

Maskat e fletës janë të shkëlqyera sepse përmbajnë mjaftueshëm produkt për një aplikim, aplikohen direkt në fytyrën tuaj dhe mund të hiqen menjëherë pasi të mbarojë koha! Ato priren të jenë të shkëlqyera për ata me lëkurë të thatë pasi zakonisht i sigurojnë lëkurës suaj hidratim ushqyes, i cili është krejtësisht ideal për muajt e dimrit.

MASKAT PA-SHPËLARJE (PEEL-OFF)

Maskat e peel-off janë një tjetër opsion pa shpëlarje. Formulat e tyre zakonisht lyhen ose zbuten në lëkurë, ngjashëm me mënyrën se si mund të aplikoni një maskë balte, por (siç mund ta keni menduar) qërohen nga fytyra kur është koha për t'u hequr. Sigurohuni që ta bëni këtë ngadalë dhe butësisht në mënyrë që të mos tërhiqni lëkurën tuaj. Maskat me qërim (peel-off), janë përgjithësisht të shkëlqyera për ata me lëkurë të prirur ndaj akneve pasi ato mund të nxjerrin papastërtitë që janë krijuar në lëkurën tuaj.

MASKAT E NATËS

Maskat gjatë natës bëjnë pikërisht këtë – i ofrojnë lëkurës suaj përfitime të ndryshme ndërkohë që ju pushoni pak sytë.

MASKAT KUNDËR PLAKJES

Maskat kundër plakjes vijnë në shumë forma, por të gjitha kanë të njëjtin qëllim: të ndihmojnë në parandalimin dhe zvogëlimin e shenjave të dukshme të plakjes.


Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Disa mënyra për të përmirësuar rutinën tuaj të dushit
Postimi i ri
Udhëzuesi i Jennifer Lopez për lëkurë me shkëlqim