Llojet e ndryshme të ekzemës që duhet të dini
news

Llojet e ndryshme të ekzemës që duhet të dini

Nëse mendoni se po përjetoni simptoma të ekzemës, mënyra më e mirë e veprimit është të vizitoni një dermatolog. Ata do të jenë në gjendje t'ju ndihmojnë të identifikoni nëse ekzema është ajo që po përjetoni dhe, nëse po, do t'ju ndihmojnë të krijoni një plan trajtimi. Mbani në mend se ekzistojnë lloje të ndryshme të ekzemës dhe ato mund të kenë nevojë për trajtime të ndryshme, kështu që ajo që funksionon për një person mund të mos funksionojë për ju. Ndërkohë, këtu janë gjashtë lloje ekzeme që duhet të mbani në radarin tuaj.

  1. Dermatiti atopic

Dermatiti atopik është një sëmundje e zakonshme e lëkurës tek fëmijët që zakonisht shfaqet brenda vitit të parë të jetës, sipas AAD. Kjo formë e ekzemës përfshin njolla të thata dhe me luspa që shfaqen shpesh në lëkurën e kokës, ballin dhe fytyrën.

  1. Dermatiti i Kontaktit

AAD thekson se të gjithë përjetojnë dermatit kontakti të paktën një herë në jetën e tyre, pasi kjo lloj ekzeme fitohet pas kontaktit me një element irritues të lëkurës.

  1. Ekzema Dyshidrotike

E njohur gjithashtu si ekzema e këmbëve dhe duarve, sipas AAD, kjo lloj ekzeme përfshin fshikëza të vogla, të rrënjosura thellë, zakonisht në duar ose këmbë që rezultojnë në lëkurë të thatë dhe të plasaritur pasi të jenë pastruar fshikëzat.

  1. Neurodermatiti

AAD thotë se neurodermatiti mund të identifikohet si një copëz kruarje që mund të shfaqet kudo në trup - më së shpeshti në krahun, këmbën ose pjesën e pasme të qafës. Kruajtja e këtij lloji ekzeme është zakonisht e rëndë dhe shkaktohet gjatë një periudhe stresi.

  1. Dermatiti nummular

Dermatiti numular është kur plagët në formë monedhe ose ovale formohen në lëkurë, shpesh pas një dëmtimi të lëkurës, siç është djegia ose pickimi i insekteve, thotë AAD.

  1. Dermatiti Stasis

E referuar edhe si ekzema venoze, AAD thotë se dermatiti stasis ndodh tek individët që kanë qarkullim të dobët. Kjo rrjedhje e dobët e gjakut është e zakonshme në këmbë dhe mund të rezultojë në ënjtje rreth kyçeve të këmbëve, lëkurë të zbardhur dhe vena.

  1. Dermatiti Seborrheik

Kjo gjendje prek kryesisht skalpin e kokës sipas klinikës Mayo. Shkakton njolla me luspa, lëkurë të kuqe dhe zbokth. Dermatiti seborrheik mund të prekë edhe zonat e yndyrshme të trupit, si fytyra, anët e hundës, vetullat, veshët, qepallat dhe gjoksi. Tek foshnjat, dermatiti seborrheik zakonisht quhet kapaku i djepit dhe mund të largohet pa trajtim.


Burimi: L'Oréal, American Academy of Dermatology

Postimi i vjetër
Kujdesi i rekomanduar Nga Dermatologët për Lëkurën në vitet tuaja të njëzeta
Postimi i ri
Ja pse duhet të shtoni kalcium në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës