Receta bukurie me Rozmarinë
news

Receta bukurie me Rozmarinë

Është një element kryesor në kuzhinën tuaj, por barishtja e vogël që ne e quajmë rozmarinë ka një mori përfitimesh jashtë sferës së gastronomisë dhe kopshtarisë. Kryesisht i dobishëm për ata me lëkurë të yndyrshme, të prirur ndaj akneve, vaji dhe ekstrakti i rozmarinës kanë të dyja veti të fuqishme astringente, anti-fungale dhe dezinfektuese. Bima është gjithashtu e pasur me komponime biologjikisht aktive dhe antioksidantë si kalciumi, vitamina B6, hekuri, cineole dhe verbenoni që tonifikojnë dhe shtrëngojnë në mënyrë efektive lëkurën e lirshme dhe të varur.

Shpëlarje flokësh me rozmarinë

 • 1/2 kupë rozmarinë të tharë
 • 1/2 kupë vaj ulliri

Kombinoni të gjithë përbërësit në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare derisa vaji të jetë i ngrohtë. Fikni sobën dhe lëreni rozmarinën të marinohet në vaj për 20 minuta të tjera. Kullojini gjethet e thara nga përzierja dhe derdhni vajin e rozmarinës në një shishe ose enë. Vazhdoni të lyeni skalpin dhe fijet e kokës me eliksirin për forcimin e folikulave, më pas mbështillni flokët me një kapele dushi. Lëreni shpëlarjen për 20 minuta, ose me tharëse në nxehtësi të ulët thani flokët sa e keni kapelen e vënë për depërtim më të thellë. Kur të keni mbaruar, lani flokët me shampo për të hequr vajin e tepërt.

Skrab këmbësh me mentë & rozmarinë

 • 1 1/2 kupë sheqer kafe
 • 1/4 kupë kripë epsom
 • 1 kupë vaj mbajtës si ulliri, jojoba ose luledielli
 • 5 deri në 10 pika vaj esencial rozmarine
 • 5 deri në 10 pika vaj esencial menteje

Përzieni sheqerin, kripën dhe vajin në një tas me madhësi mesatare dhe përzieni derisa të përzihet mirë. Vazhdoni duke shtuar një pikë mente dhe një pikë vaj rozmarine për t'u siguruar që aroma të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjithë përzierjen tuaj. Ruajeni përzierjen në një kavanoz të mbyllur me ajër në banjë dhe pastroni këmbët tuaj sa herë që bëni dush!

Toner rozmarine kundër akneve

 • 3/4 kupë ujë
 • 1 degë rozmarine e freskët
 • 1 lugë gjelle kokrra piper të zi
 • 2 lugë gjelle uthull molle

Aplikojeni këtë toner në lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar për të reduktuar njollat dhe për të qetësuar inflamacionet. Zieni 3/4 kupë uji në një tigan, më pas hidhni rozmarinën dhe piperin e zi. Kur të ketë avulluar gjysma e ujit nga tenxherja, fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet. Pasi lëngu të jetë ftohur, hidheni në një shishe bosh dhe shtoni uthullën e mollës. Aplikojeni përzierjen në lëkurë me një copë pambuku çdo mbrëmje pas pastrimit. Kjo sasi duhet t'ju zgjasë një ose dy javë.

Burimi: Beautylish.com

Postimi i vjetër
3 këshilla për eksfolimin që duhet të keni parasysh
Postimi i ri
Bronzeri VS kontura: Çfarë dallimi kanë?