Shkaqet dhe trajtimet e akneve të shpinës dhe trupit
news

Shkaqet dhe trajtimet e akneve të shpinës dhe trupit

Aknet e shpinës dhe aknet e trupit janë probleme të zakonshme. Rreth 10% e njerëzve kanë akne në një moment. Ndërsa më shpesh fillon gjatë pubertetit, aknet janë bërë më të zakonshme tek të rriturit.

Gjoksi, qafa, shpatullat, pjesa e sipërme e krahëve, janë vende të zakonshme ku shfaqen puçrrat. Dhe aknet e shpinës janë aq të zakonshme saqë kanë edhe emrin e tyre joformal: bacne.

Shkaqet

Të njëjtët faktorë që shkaktojnë aknet e fytyrës mund të çojnë në puçrra të trupit ose të shpinës. Përkatësisht, gjëndrat e yndyrës tepër aktive, qelizat e tepërta të lëkurës së vdekur dhe bakteret që shkaktojnë puçrra mund të çojnë në shpërthime kudo në trup.

Ja se si zhvillohen puçrrat:

  • Vaji dhe qelizat e vdekura të lëkurës bllokohen brenda folikulit (pore) dhe krijojnë një bllokim.
  • Bllokimi bëhet një pikë e zezë.
  • Nëse bakteret pushtojnë, pika e zezë përparon në një puçërr të përflakur.

Djersa

Djersa gjithashtu mund të irritojë aknet e trupit.

Për të minimizuar irritimin, bëni dush sa më shpejt që të jetë e mundur pas stërvitjes.

Mjekimi

Kujdesi i mirë ditor i lëkurës është shtylla kurrizore për rutinën tuaj të trajtimit të akneve. Megjithatë, gjetja e një trajtimi që funksionon mund të duket zhgënjyese, veçanërisht nëse tashmë keni provuar disa gjëra me pak përmirësim.

Parandalimi

Për të parandaluar shfaqjen e akneve në trup ose në shpinë, ekspertët rekomandojnë:

  • Rrobat e lirshme
  • Të hani më pak sheqer dhe produkte të qumështit
  • Ulja e nivelit të stresit
  • Përdorimi i produkteve jokomedogjene të kujdesit për trupin
  • Trajtimi i puçrrave me larje trupore antibakteriale, retinoid lokal ose eksfoliant kimik

Nëse këto masa nuk funksionojnë, vizitoni një dermatolog.

Burimi: verywellhealth

Postimi i vjetër
Si të përdorni serumin e vitaminës C në rutinën tuaj
Postimi i ri
Për cilin lloj lëkure është i mirë acidi hialuronik?