Si të përdorni vajin e marulës
news

Si të përdorni vajin e marulës

Vaji Marula ka një gamë të gjerë përdorimesh. Kjo përfshin:

Shampo

Ka shumë shampo që përmbajnë vaj marule. Ju gjithashtu mund të shtoni disa pika vaj marula të pastër, me presion të ftohtë në shampon tuaj të preferuar, ose ta përdorni atë si një trajtim para shampos.

Kondicioner për flokët

Vaji Marula mund të fërkohet në majat e flokëve për të ndihmuar në eliminimin e fijeve të çara dhe tharjes. Ju gjithashtu mund ta masazhoni atë në lëkurën e kokës për të zvogëluar zbokthin. Provoni ta masazhoni atë në të gjithë kokën tuaj përpara stilimit me mjete të nxehtësisë, ose përdorni atë si një trajtim kundër kërcitjes përpara se të dilni në lagështi të lartë ose shi.

Hidratues fytyre

Pavarësisht nëse lëkura juaj është e yndyrshme apo e thatë, vaji i marulës mund të përdoret si hidratues gjatë ditës dhe natës. Disa pika do ta bëjnë këtë. Duke qenë se përthithet shpejt, mund të aplikohet para përdorimit të grimit.

Losion për lëkurën

Vaji Marula mund të përdoret si një kondicioner i përgjithshëm i lëkurës së trupit. Provoni ta aplikoni pas larjes. Mund ta përdorni edhe para gjumit në bërryla dhe gjunjë të thatë dhe pas veshëve.

Trajtimi i thonjve

Fërkoni vajin e marulës në kutikulat tuaja pasi të keni hequr manikyrin e thonjve, i cili mund të thahet. Mund ta përdorni edhe si trajtim natën për zbutjen e thonjve.

Burimi: Healthline

Postimi i vjetër
Peptidet
Postimi i ri
Vaji i kaçës