Si të përdorni vajin e pemës së çajit për flokët
news

Si të përdorni vajin e pemës së çajit për flokët

Sipas Leave, vaji i pemës së çajit mund të përdoret në disa mënyra: “Nëse jeni duke kërkuar për një trajtim të kokës, përzieni disa pika vaj të pemës së çajit me një vaj bartës, si vaji i bajames ose jojoba, dhe masazhoni atë në lëkurën e kokës. .” Lëreni të veprojë për 15-30 minuta para se të lani flokët. Vaji i pemës së çajit është përgjithësisht i sigurt për t'u përdorur në lëkurën e kokës, por është e rëndësishme të provoni një sasi të vogël në lëkurë përpara përdorimit për t'u siguruar që nuk keni ndjeshmëri ose reaksion alergjik. “Për një shampo për pastrim të thellë, përzieni disa pika vaj të pemës së çajit me shampon tuaj të zakonshme dhe masazhoni atë në flokë dhe lëkurën e kokës,” shton Leave. “Mos harroni ta shpëlani tërësisht!”

Vaji i pemës së çajit funksionon mirë me përbërës të tjerë natyralë si aloe vera ose vaji i kokosit. "Nuk duhet të përdoret me produkte që përmbajnë kimikate të ashpra ose me përmbajtje të lartë alkooli," paralajmëron Leave. Nëse keni flokë të thatë ose të brishtë, është e rëndësishme të përdorni vajin e pemës së çajit në moderim. “Përdorimi i tepërt i vajit të pemës së çajit mund t'i zhvesh flokët nga lagështia natyrale, duke çuar në dëmtim. Njerëzit me flokë të trashë dhe të mbështjellë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm pasi flokët e tyre janë më të prirur ndaj dehidrimit. Përdorimi i një forme të holluar të vajit të pemës së çajit në sasi të vogla mund të ofrojë ende përfitime hidratuese për këto lloje flokësh.”

Sa shpesh mund të përdorni vajin e pemës së çajit?

Frekuenca e përdorimit do të varet nga nevojat tuaja individuale. Për ata që kërkojnë të reduktojnë irritimin ose thatësinë e kokës, "vaji i pemës së çajit mund të përdoret çdo ditë në një skalp të lagur", shpjegon Leave. Ata që kërkojnë të zvogëlojnë shfaqjen e zbokthit mund të përdorin vajin e pemës së çajit çdo javë, si pjesë e rutinës së tyre të rregullt të kujdesit të flokëve.


Burimi: Harper's Bazaar

Postimi i vjetër
Rihanna, me fjalët e saj
Postimi i ri
Zgjedhja e buzëkuqit tuaj