Si të zgjidhni kremin e duhur mbrojtës ndaj diellit për llojin tuaj të lëkurës
news

Si të zgjidhni kremin e duhur mbrojtës ndaj diellit për llojin tuaj të lëkurës

Kështu që ju mund të qëndroni të sigurt nga dielli gjatë gjithë verës.

Ka një shans të mirë që të kërkoni produkte për kujdesin e lëkurës që janë të formuluara posaçërisht për llojin e lëkurës tuaj – pavarësisht nëse keni lëkurë të yndyrshme, të thatë, të kombinuar ose të ndjeshme. Por a i afroheni gjetjes së një kremi kundër diellit në të njëjtën mënyrë – apo thjesht e merrni të parin nga rafti përpara se të niseni për një udhëtim në plazh?

Nëse keni qenë ndonjëherë i frustruar që kremi kundër diellit e bën fytyrën tuaj të yndyrshme, atëherë mund të jetë një ide e mirë të merrni parasysh llojin e lëkurës tuaj përpara se të zgjidhni një të tillë. Këtu, mësoni se si të gjeni kremin e duhur të diellit për llojin tuaj të lëkurës - dhe merrni këshilla për aplikimin e kremit kundër diellit dhe marrjen e masave të tjera mbrojtëse nga dielli.

Si të zgjidhni një krem kundër diellit për llojin tuaj të lëkurës

Aplikimi i një kremi kundër diellit me spektër të gjerë (që do të thotë ai që ndihmon në mbrojtjen kundër rrezeve UVA dhe UVB) duhet të jetë hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës çdo mëngjes, me shi ose diell. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD), ju duhet të përdorni një krem SPF me një vlerë prej 30 ose më shumë dhe ta riaplikoni çdo dy orë - ose menjëherë pas notit ose djersitjes dhe sipas udhëzimeve.

Sa i përket llojit të lëkurës suaj, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një kremi kundër diellit. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, mund të dëshironi të kërkoni një krem që ka një formulë pa vaj, si p.sh. një gell kundër diellit ose losion me SPF që ka një përfundim mat. Nga ana tjetër, llojet e lëkurës së thatë mund të përfitojnë nga një formulë hidratuese kundër diellit, si kremi i diellit apo edhe një sprej hidratues kundër diellit. Së fundi, nëse keni lëkurë të ndjeshme, konsideroni të hiqni dorë nga kremrat kundër diellit të formuluar me alkool ose aromë, të cilat mund të irritojnë lëkurën.

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Përfitimet e vajit jojoba për lëkurën
Postimi i ri
Si të menaxhoni pikat e zeza