Si të zgjidhni serumin e duhur të fytyrës për lëkurën e thatë
news

Si të zgjidhni serumin e duhur të fytyrës për lëkurën e thatë

Kur kërkoni një serum fytyre për të ndihmuar në zbutjen dhe parandalimin e lëkurës së thatë, padyshim që do të dëshironi të zgjidhni një që ka veti hidratuese dhe ushqyese. Serumet e fytyrës në përgjithësi përmbajnë përqendrime të larta të përbërësve aktivë të cilët punojnë për të trajtuar shenjat e hershme të plakjes së lëkurës, duke përfshirë linjat e imëta dhe rrudhat, strukturën e pabarabartë të lëkurës dhe lëkurën e thatë. Ekziston një përbërës në veçanti që duhet të kërkoni: acidi hialuronik. Acidi hialuronik, i njohur gjithashtu si HA, është një përbërës natyral në trup. Sipas Klinikës Cleveland, ai funksionon si lubrifikant, ndihmon në ruajtjen e lagështirës brenda lëkurës dhe mund të ndihmojë në hidratimin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës.

Vetëm disa pika serum dy herë në ditë mund të ndihmojnë shumë në ruajtjen e shëndetit të lëkurës dhe qetësimin e shqetësimeve të lëkurës së thatë, si p.sh. lodhjen dhe strukturën e ashpër të lëkurës.

Si të shtoni një serum fytyre në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës

Meqenëse ato janë kaq të fuqishme dhe të lehta, serumet duhet të jenë një nga produktet e para që aplikoni në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës pas pastrimit. Si rregull i përgjithshëm, ju duhet të aplikoni produktet tuaja të kujdesit të lëkurës nga konsistenca më e lehtë deri tek ato më të rëndat. Pra, pasi të përdorni pastruesin e fytyrës, vazhdoni me një tonik, serum, krem për sytë, më pas hidratues (mundësisht me SPF, përndryshe, duhet të ndiqni kremin kundër diellit). Thjesht pomponi disa pika produkti në majë të gishtave dhe më pas lëmoni një shtresë të barabartë në të gjithë lëkurën tuaj. Lëreni të qëndrojë për një minutë për t'i dhënë serumit kohë të mjaftueshme për t'u zhytur në lëkurë dhe do jeni gati!

Burimi: L'Oréal

Postimi i vjetër
Trendi i Skin Flooding
Postimi i ri
Si të përdorni një vaj fytyre në mënyrën e duhur