Trajtimet më të mira të rrudhave nën sy, këshilla nga dermatologët
news

Trajtimet më të mira të rrudhave nën sy, këshilla nga dermatologët

Linjat e imëta dhe rrudhat janë një shenjë krejtësisht normale—dhe e privilegjuar!— e plakjes, dhe edhe nëse nuk ju pëlqejnë rrudhat poshtë syve, keni ende opsione.

Çfarë i shkakton rrudhat poshtë syve?

Shkaku i rrudhave poshtë syve është i shumëanshëm, por kryesisht një pjesë e rregullt e plakjes. Ndërsa plakemi, humbasim kolagjenin dhe elastinën – dy proteina që e mbajnë lëkurën tuaj të lëmuar dhe të fortë – si dhe pak yndyrë.

Si të parandaloni ose trajtoni rrudhat poshtë syve dhe linjat e holla:

Nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar plotësisht rrudhat poshtë syve, dhe gjithashtu nuk ka asnjë mënyrë për të hequr qafe plotësisht linjat tuaja të holla. Por! Ju mund të përdorni një koktej produktesh (dhe zakone të mira) për të ndihmuar në zbutjen e rrudhave që keni, dhe gjithashtu ndihmoni në ngadalësimin e formimit të linjave të ardhshme:

  1. Përdorni një krem hidratues për sytë
  2. Shtoni vitaminën C në rutinën tuaj
  3. Përdorni krem kundër diellit çdo ditë (seriozisht)
  4. Përdorni retinol
  5. Provoni maskat nën sy
  6. Jini të butë me lëkurën tuaj
  7. Flini në një këllëf jastëku nga mëndafshi


Burimi: Cosmopolitan

Postimi i vjetër
A mund të anashkaloj larjen e fytyrës në mëngjes?
Postimi i ri
8 mënyra të thjeshta për të hequr qimet në fytyrë