Vitamina C: Si dhe kur të përdorni vitaminën C
news

Vitamina C: Si dhe kur të përdorni vitaminën C

Zbuloni sesi serumi i vitaminës C përfiton lëkurën, rrit prodhimin e kolagjenit, redukton pamjen e pigmentimit dhe punon me Acidin Hyaluronik dhe Retinol.

Vitamina C (e njohur edhe si acidi askorbik) është një përbërës kryesor aktiv për kujdesin e lëkurës që ka qenë në trend në të gjithë kategorinë e kujdesit të lëkurës falë gamës së gjerë të përfitimeve të saj. Nga anti-plakja deri te ndriçimi i lëkurës dhe madje edhe mbrojtja nga dielli, ky përbërës i fuqishëm është treguar se i jep lëkurës një shkëlqim të shëndetshëm dhe rinor. Zbuloni se si të përfshini kujdesin e lëkurës me vitaminë C në rutinën tuaj dhe kur ta përdorni atë.

Vitamina C për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi i diellit dhe vetitë antioksidante

Kremi kundër diellit është një pjesë e rëndësishme e mbrojtjes së lëkurës nga dëmtimi i diellit dhe plakja. Ndërsa vitamina C mund të tingëllojë e habitshme, studimet kanë treguar se kremrat kundër diellit që përmbajnë vitaminë C dhe përdorimi i një serumi ose produkti të vitaminës C në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës mund të ndihmojnë në mbrojtjen e mëtejshme të lëkurës.

Duke qenë se dëmtimi nga dielli mund të çojë në shenja të plakjes më tej, duke përfshirë produktet e kujdesit të lëkurës me vitaminë C së bashku me SPF-në ditore dhe mbrojtjen nga dielli mund të jenë një kombinim i shkëlqyeshëm.

Vitamina C kundër plakjes së lëkurës

Përfitimet dhe rezultatet kundër plakjes janë shpesh një temë dhe dëshirë e nxehtë në produktet e kujdesit të lëkurës. Si përbërës vitamina C është treguar se ka shumë përfitime kundër plakjes, veçanërisht në pjesën e rrudhave.

Vitamina C për pigmentimin dhe ndriçimin e lëkurës

Toni i pabarabartë i lëkurës mund të prekë të gjitha llojet dhe moshat e lëkurës. Nga hiperpigmentimi deri te shenjat e lindjes dhe kushtet e lëkurës, ekzistojnë një sërë llojesh të ndryshme të shkaqeve të pigmentimit të lëkurës. Toni i pabarabartë i lëkurës dhe pigmentimi është një shenjë e dukshme e plakjes së shkaktuar nga ekspozimi në diell. Nëse jeni duke kërkuar të zbardhni pamjen e lëkurës dhe të zvogëloni pigmentimin merrni parasysh vitaminën C.


Burimi: Lancôme

Postimi i vjetër
Serumet e fytyrës dhe barriera e lëkurës
Postimi i ri
Acidi hialuronik për flokët?